TIHI UBOJICA U VAŠEM DOMU: /

U Hrvatskoj je pod kancerogenim azbestom 50 do 52 tisuće krovova

Image
Foto: Marko Lukunic/Vecernji list

Udruga Moj otok je navela primjere lokalnih samouprava po Istri i Kvarneru koje stimuliraju micanje azbestnih ploča iz životnog prostora,

28.11.2018.
23:35
Marko Lukunic/Vecernji list
VOYO logo

U Hrvatskoj je još uvijek pod azbestnim pločama 50-52 tisuće krovova i fasada, otkrilo se na predavanju u Đakovu udruge Moj otok iz Putna na Krku koja je uz Grad Đakovo organizirala navedeno predavanje, piše Glas Slavonije.

Image
OPASAN OTPAD NA HRVATSKOM OTOKU: /

'Noćnim trajektima stižu šleperi puni azbesta'

Image
OPASAN OTPAD NA HRVATSKOM OTOKU: /

'Noćnim trajektima stižu šleperi puni azbesta'

Tihi ubojica

Azbest zovu tihim ubojicom, a svjesnost o njegovoj štetnosti za zdravlje raste. Količina azbest ovisila je i o financijskom stanju kraja, naime oni bogatiji su koristili crijepove. Udruga moj otok aktivno širi svijest o potrebi uklanjanja azbesta, ali i njegova pravilnog zbrinjavanja te mogućnostima (su)financiranja jedinica lokalne samouprave (JLS) tih aktivnosti, kao i rješavanja novog pokrova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovdje su u domaćinstvima azbestnim pločama mahom pokriveni pomoćni gospodarski objekti poput šupa, drvarnica i sl. S druge strane, Dalmaciji i otocima, a zbog blizine i rada tvornice Salonit u Vranjicu, azbestne ploče bile su dostupnije pa su i puno više korištene za jeftin pokrov uopće", izjavio je predsjednik Mog otoka Nenad Maljković, piše Glas Slavonije.

"Azbest nije otrovan, ali jest kancerogen; stoga je javnoozdravstveni problem, pa time i problem cijeloga društva, a ne pojedinca. Država ga ne bi trebala dijeliti na pravne i fizičke osobe", smatra Maljković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbrinjavanje azbesta

Udruga moj otok ističe i važnost pravilnost zbrinjavanja azbesta.

"No od 21 županije, tj. većinom njihovih sjedišta, kasete ima njih 14. Briga za okoliš bez azbesta uključuje i svijest o tome da se on, nakon skidanju s objekta, ne baca disperzirano po livadama, šumama..., nego adekvatno zbrinjav", navodi Maljković.

Financijska stimulacija

Udruga je navela primjere lokalnih samouprava po Istri i Kvarneru koje stimuliraju micanje azbestnih ploča iz životnog prostora.

"Kod nas, u Puntu, uklanjanje azbestnih ploča s krovova stimulira se s 5000 kuna, bez obzira na dimenzije pokrova. Išlo se, naime, i na rješavanje malih krovova u staroj jezgri jer smo i turističko mjesto", izjavio je Maljković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad Đakovo u cijelosti će financirati zbrinjavanje azbestnih ploča, a u planu je i sufinanciranje novog krovišta, kao i namjera da se u priču oko sufinanciranja uključe proizvođači pokrova s đakovačkog područja, piše Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo