TEŠKE OPTUŽBE INVESTITORA: /

'Hrvatske šume su nas ucijenile za više od 6 milijuna kuna'

Image
Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL

Među uhićenima je i vlasnik tvrtke CEMP no oni odbacuju bilo kakvu odgovornost

29.5.2020.
20:36
Duško Jaramaz/PIXSELL
VOYO logo

Od petka su u tijeku uhićenja državnih dužnosnika i gospodarstvenika zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela protiv službene dužnosti i gospodarske kriminaliteta s obilježjima korupcije. Uhićena je Josipa Rimac, šef Hrvatskih šuma, HDZ-ova pomoćnica ministra, poduzetnik i još devetero ljudi .

Tereti ih se za kaznena djela protiv službene dužnosti i gospodarskog kriminaliteta s obilježjima korupcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik Krunoslava Jakupčića, Vladimir Terešak za Dnevnik Nove TV objasnio je da se njegov branjenik tereti zbog nepravilnosti prilikom izgradnje vjetroelektrane.

"Moj branjenik je iznosio aktivnu obranu, govorio je više od dva sata i poricao krivnju za ono što mu se stavlja na teret. Radi se o trgovačkom društvu i izgradnji vjetrolektrane u okolici Knina. Jakopčić je naplatio dug po osnovi korištenja. Taj dug seže od 2015, od bivše uprave."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među osumnjičenima i vlasnik CEMP-a

Među osumnjičenima su Milenko Bašić vlasnik tvrtke Čista energija Mediterana i Panonije, te Dragan Stipić, a kako doznaje 24sata, tereti ih se da su preko Josipe Rimac utjecali na Hrvatske šume da im pogoduju i izdaju suglasnosti za dozvole.

No, u priopćenju, oni odbacuju svaku optužbu za nezakonitosti i tvrde kako su oni bili žrtve jer su im Hrvatske šume uzele 6,1 milijun kuna ucjenom.

Priopćenje prenosimo u cijelosti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nastavno na današnja događanja i medijske napise u kojima se, vezano uz uhićenja nekolicine osoba, spominje i projekt vjetroelektrane Krš-Pađene, odbacujemo navode o bilo kakvim nezakonitim radnjama što se vrlo lako može dokazati iz postojeće dokumentacije pri svim nadležnim tijelima u ovom projektu.

'Ne samo da nisu pogodovali investitoru, nego izravno štetili'

Što se tiče odnosa investitora i Hrvatskih šuma, ne samo da Hrvatske šume nikada ni po čemu nisu pogodovale investitoru u ovom projektu, već su svojim odlukama i radnjama činile izravnu financijsku štetu društvu te onemogućavale provedbu projekta odgađanjem izdavanja uporabne dozvole te primopredaje izgrađenih šumskih putova

Tekst se nastavlja ispod oglasa

C.E.M.P. je kao investitor u ovom projektu izveo radove temeljem Ugovora o izgradnji i korištenju šumskih putova koji je potpisan s Hrvatskim šumama 4. travnja 2017. godine. C.E.M.P. po kojem je C.E.M.P. vlastitim sredstvima u roku godine dana morao izgraditi Hrvatskim šumama šumske puteve, iste predati Hrvatskim šumama te nakon toga plaćati naknadu za korištenje tih cesta gotovo 1 milijun kuna godišnje, s tim da se u početku naknada kompenzira za uloženo u šumske ceste, a nakon toga plaća korištenje.

'Izbjegavali preuzeti izrađene putove bez objašnjenja'

Skladno obavezi iz potpisanog ugovora, C.E.M.P. je angažirao izvođače te izgradio ugovorene putove te platio gotovo 30 milijuna kuna, dok su Hrvatske šume izvedene putove 18 mjeseci od završetka istih izbjegavale preuzeti bez ikakvog pojašnjenja, da bi tek nakon 18 mjeseci od poziva da ih preuzmu poslali procjenu vrijednosti radova na iznos od 9 milijuna kuna. Nadalje, i u e-mailu koji posjedujemo kao dokaz sve to su i potvrdile, kao i činjenicu da su putevi izgrađeni. Međutim, unatoč tome, odbijale su dostaviti zapisnike kojim bi se utvrdilo postojanje tražbine investitora od Hrvatskih šuma u tom iznosu.

'Pozivale su se i na nezakonite posebne uvjete s ciljem pritiska i ucjene'

Hrvatske šume su se pozivale i na nezakonite posebne uvjete da spriječe puštanje u rad vjetroelektrane koja je projekt od interesa za Republiku Hrvatsku, a sve sa ciljem nezakonitog pritiska i ucjene. Štoviše, ucijenile su investitora da plati iznos od preko 6 milijuna kuna na ime prava služnosti te odbile izvršiti prijeboj tražbina. C.E.M.P je kako bi spasio projekt platio dodatnih 6,1 milijuna kuna Hrvatskim šumama iako je u tom trenutku na ime izgrađenih šumskih i protupožarnih putova potraživao od Hrvatskih šuma značajno viši iznos, te nakon toga sklopio potrebni Ugovor o služnosti s Ministarstvom poljoprivrede RH. Hrvatske šume su se i nakon toga i nakon sklopljenog ugovora o služnosti pozivale na nezakonite posebne uvjete da spriječe puštanje u rad kompletne vjetroelektrane koja je projekt od interesa za Republiku Hrvatsku, a sve sa ciljem dodatnog nezakonitog pritiska i ucjene kako bi investitor platio dodatnih gotovo 4 milijuna kuna šumske štete. Na to smo upozorili Hrvatske šume u dopisu iz ožujka 2020. godine i slijedom toga i uz prijetnju tužbom, Hrvatske šume su povukle svoju primjedbu iz postupka uporabne dozvole.

Društvo C.E.M.P. ulaže višegodišnje napore da unatoč svim birokratskim preprekama, poštujući sve propise i regulative, realizira ovaj vrijedan projekt od interesa kako za Republiku Hrvatsku, tako i za širu regiju. Žalosno je da poduzetnici moraju trošiti vrijeme i angažirati odvjetnike da se izbore za ono što im po zakonu pripada. C.E.M.P. je uvijek, pravovremeno i bez ustručavanja upozoravao na nezakonitosti s kojima se suočio tijekom razvoja projekta a ponajviše od Hrvatskih šuma, a time se moguće i nekome zamjerio. Istina će se pokazati tijekom postupka, no činjenica da se ovaj projekt i pojedince izlaže ovakvom postupku i medijskoj hajci, narušava njegov značaj, a svakako i poduzetničku klimu u Republici Hrvatskoj.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
JOSIPU RIMAC TERETI SE ZA TRI KAZNENA DJELA: /

Obranu je iznosila 45 minuta, ali na pitanja nije odgovarala

Image
JOSIPU RIMAC TERETI SE ZA TRI KAZNENA DJELA: /

Obranu je iznosila 45 minuta, ali na pitanja nije odgovarala

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo