Hrvatski svinjogojci našli su se u nezavidnoj situaciji, osobito sada nakon što razgovori s predstavnicima Vlade i klaoničke industrije nisu napravili pomaka. Više od 2000 slavonskih svinja nitko ne želi kupiti pa se uzgajivači svinja plaše američkog i kanadskog scenarija kada su zbog gubitaka uzrokovanih koronakrizom tamošnji svinjogojci morali eutanazirati svinje.
Mato Mihić uzgaja svinje u Slavoniji, a dok ih hrani, zna da proizvodi gubitke. Kako je Mato ispričao za Dnevnik Nove TV, svinje nije mogao prodati ni dok su bile isplativih 120 kilograma, a ne može ni sada kada su sve teže i cijena im pada. On ima 15 svinja viška, a svaka od njih teška je oko 230 kilograma. U Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Brodsko-posavskoj županiji trenutačno je oko 2500 takvih tovljenih svinja.
Kako govori Mato, budući da su životinje živa bića i da se ne mogu skladištiti kao primjerice kukuruz, one "moraju ići van" kada dosegnu određenu težinu. Što je problem? Svinjogojci proizvode, no nemaju ugovore s kupcima što znači da im svaki poremećaj na tržištu uzrokuje gubitke jer svoj proizvod nemaju kome prodati. Premda je sve za prodaju bilo zatvoreno s otvorenim granicama i kamionima koji su uvozili, potražnja stoji već dva mjeseca.
Bez interesa za otkup svinja
Slavonski svinjogojci od države traže interventni otkup svinja uz upozorenje da im je ugrožen nastavak proizvodnje.
18.06.2015., Punitovci - OPG Goran Janco iz Punitovaca obradjuje 130 ha zemlje i ugaja preko 6000 svinja godisnje. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
"Trenutačno nema interesa da se te svinje otkupe. To je za njih malo, a za nas puno. Te svinje ostaju u daljnjem tovu i zauzimaju mjesto drugim svinjama koje bi trebale doći u tov na njihovo mjesto", rekao je Dobromir Čović iz udruge Slavonski svinjogojac za Dnevnik Nove TV.
Domaći proizvođači žele izbjeći kanadski i američki scenarij kada su zbog pandemije svinjogojci morali usmrtiti svinje pa kažu da će svinje pokloniti ili prodati i to po "daj što daš" principu. Iz Ministarstva poljoprivrede poručuju da će razgovore nastaviti s trgovačkim lancima i da interventni otkup još nije nužda. U isto vrijeme, cijene svinja već se nalaze ispod proizvođačkih, ali ni takve nitko ne želi kupiti.
"Pobiti svinje, to nije rješenje, premda u nekim zemljama i to rade, ali kod nas je rješenje da klaoničari i prerađivači uzmu na bilo koje načine, a mi kako prođemo, prođemo", zaključak je svinjogojca Mate.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.
Slavonjia nakon korone: Poljoprivreda je dobro prošla, ugostiteljima će biti najteže