ŠVICARSKI NOVINARI PRATILI HRVATSKU POLICIJU I SNIMILI NEHUMANOST: /

Ministar ima štošta objašnjavati

Image
Foto: Screenshot/SRF

U prilogu će biti emitirana i svjedočanstva protjeranih migranata

15.5.2019.
19:50
Screenshot/SRF
VOYO logo

Na švicarskoj javnoj televiziji SRF večeras će biti emitiran prilog u kojemu se nalazi i snimka hrvatske policije kako ilegalno deportira migrante iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu, piše Index.hr. SRF u već dostupnoj tekstualnoj verziji priloga ističe da “Hrvatska preko zelene granice progoni migrante u BiH” te da to predstavlja kršenje europskog i međunarodnog prava. Novinari emisije Rundschau su u dva dana dokumentirali četiri takozvana “push back” slučaja, u kojima je hrvatska policija protjerala najmanje 70 migranata s državnog teritorija. Većina tih migranata je iz Afganistana, Pakistana i Alžira, a s njima su nakon protjerivanja razgovarali i švicarski novinari.

Jedan mladi Pakistanac je ispričao kako ih je policija uhvatila u šumi, potrpala u kombi i odvezla do granice. Vozili su se oko dva sata, kaže ovaj svjedok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policajci lopovi?

"Onda su nam oduzeli i uništili mobitele te nas poslali nazad u BiH”, rekao je SRF-u Pakistanac i dodao da su im policajci ukrali i novac.

Potresno je svjedočanstvo afganistanske obitelji kojoj su hrvatski policajci, pred očima male djece, prijetili pištoljima. Unatoč tome što su od njih zatražili azil, obitelj je protjerana u BiH uz cinično objašnjenje da dobivaju “bosanski azil”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SRF također navodi kako su od brojnih migranata čuli da im hrvatska policija onemogućava podnošenje zahtjeva za azil, što predstavlja kršenje zakona, kao i snimljene grupne deportacije.

Dio loše prakse

Njemački istraživač migracija Marcus Engler je jasan: "To je kršenje prava EU i međunarodnog prava." Prema Englerovim riječima, Hrvatska nije izolirani slučaj, već dio loše prakse: "Ova se praksa primjenjuje na vanjskim granicama EU-a."

MUP već mjesecima tvrdi da su optužbe za ilegalno protjerivanje migranata izmišljotina, a snimke švicarskih novinara su, kako i sami tvrde, "prvi dokumentirani zapisi ilegalnog protjerivanja na vanjskim granicama EU".

MUP se opširnim odgovorom referirao na optužbe švicarskih novinara, koje su tek jedna u nizu o navodnoj upotrebi sile od strane hrvatskih policajaca prema migrantima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Namjera videa bila je da insinuira'

"Nakon pregleda videa utvrdili smo da je snimljen 24. travnja 2019. na državnoj granici Hrvatske i BiH, na dijelu koji je pod nadležnosti Sisačko-moslavačke policijske uprave.

Jasno je kako je namjera videa bila da insinuira kako hrvatska policija nezakonito deportira migrante u BiH. Ali ovaj događaj ne uključuje nikakve nezakonite akcije ili nasilno deportiranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Video pokazuje policijske službenike kako obavljaju svoje dužnosti s ciljem obeshrabrivanja grupe ljudi od nezakonitog ulaska u Europsku uniju na lokaciji koja nije službeni granični prijelaz.

To provode u skladu s člankom 13 šengenskog zakonika. Štoviše, video ne pokazuje nikakvo korištenje sile od strane policije prema osobama koje obeshrabruju", naveo je MUP, prenosi N1.

MUP navodi kako često zaustavlja migrante koji ilegalno pokušavaju ući u zemlju, posebno na šumovitom dijelu koje je i minski sumnjivo područje. MUP tvrdi da zapravo spašava migrantima živote, prenosi N1.

'MUP štiti vanjske granice EU'

Navodi i kako je dužnost MUP-a štititi vanjsku granicu EU i spriječiti nezakonite migracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2018. policija je registrirala 8.207 nezakonitih pokušaja prelaska granice što je 70.7 posto više u odnosu na 2017. Do sada je u 2019. zabilježeno 4.309 nezakonitih pokušaja prelaska granice.

MUP tvrdi da takvi migranti prolaze administrativnu proceduru koja rezultira odlukom o povratku u BiH. Zatraže li azil, dodaje MUP, provodi se procedura prema Zakonu o međunarodnoj i supsidijarnoj zaštiti koja pretpostavlja zahtjev za azilom i smještanje osoba u centar za azilante dok se o njihovom zahtjevu odlučuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MUP tvrdi da je netočna tvrdnja da hrvatska policija spriječava migrante da zatraže međunarodnu zaštitu. Od 2014. do danas podneseno je 5597 zahtjeva za azilom, ali 78 posto tražitelja je dobrovoljno napustilo zemlju prije završetka procedure, ističe MUP.

U zaključku Ministarstvo navodi kako su sve prijave oko navodne upotrebe sile istražene, no dodaju kako reba imati na umu da prijave ne sadrže dovoljno informacija kako bi se provela kriminalistička istraživanja. Zato, zaključuje MUP, nije utvrđeno korištenje sile ili krađe od strane policajaca niti u jednom slučaju do sada.

"Migranti zbog činjenice da su spriječeni u ilegalnom prelasku granice i vraćeni u BiH lažno optužuju policiju za nasilje u nadi da će im takve optužbe pomoći i u novim pokušajima ulaska u Hrvatsku s ciljem nastavka putovanja u željene destinacije u Europskoj uniji", zaključuje MUP.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo