Brojni obrtnici užurbano se pripremaju za ponovni početak rada. Paralelno, detaljne upute još čekaju u crkvama koje otvaraju vrata 2. svibnja, kao i kafići koji bi trebali proraditi 11. svibnja. Neki ugostitelji već sada najavljuju da to neće napraviti jer im se jednostavno ne isplati, a prava zbrka stvorila se i u javnom prijevozu nakon što je Nacionalni stožer objavio upute za razmak između putnika, javlja RTL.
Mjesec dana u zatvorenim objektima nakupljala se prašina, pa su se ovaj vikend svi brže-bolje pripremali za povratak na posao prema stožernim preporukama. "Same upute kao upute, da su precizne pa i nisu baš jer bi za svaku djelatnost trebale biti precizirane", rekla je Saša Balley, vlasnica trgovine Pleter baloni. Radit će u dvije smjene s jednim satom pauze te si redovito mjeriti temperaturu.
Mnogi se pitaju hoće li uspjeti pridržavati brojnih pravila. "Gledajte, uspijevat ćemo, poštivat ćemo, koliko god bile smislene ili nesmislene, logične ili nelogične, držat ćemo se mjera, proći će i to", kaže Igor Jurica, djelatnik tvrtke Art rasvjeta.
Propisana udaljenost problem u vlakovima
U ponedjeljak kreću s radom i kladionice uz novi preporučeni način rada, kreću i postolari, cvjećari, klobučari, sve trgovine osim trgovačkih centara. Trebali su krenuti i prigradski vlakovi, ali jutros promjena odluke. Počinju voziti u ponedjeljak, 11. svibnja.
Problematično će biti organizirati i raspored sjedenja u vlakovima. Ostaje pitanje koliko će sve biti izvedivo u praksi i tko će to sve kontrolirati. "Propisana udaljenost bit će najveći izazov, ovim putem apeliramo na naše putnike da drže propisani razmak", rekla je za RTL Mihaela Tomurad Sušac, voditeljica korporativnih komunikacija HŽ-a.
Isplati li se otvoriti?
Crkve otvaraju vrata u nedjelju 2. svibnja, a još se čekaju detaljne upute za mise. Od 11. svibnja kafići, restorani i slastičarnice smiju posluživati na terasama, a koliko će morati biti razmaknuti stolovi još nije propisano, no sigurno neće biti blizu kao prije.
"Ako ćemo od 16 stolova, koliko smo imali, sada moći otvoriti samo dva ili tri, ne vidimo razloga zašto bismo onda uopće", rekla je Žaklina Troskot iz slastičarnice Amelie.
I u Splitu razmišljaju isplati li se uopće otvoriti. "A hoće li biti isplativo, dobit ćemo nešto malo za kikiriki", kaže Gordan Boljat, vlasnik jednog ugostiteljskog objekta. "Tako da mislim da svi skupa trebamo pričekati da vidimo do 11. svibnja ako se situacija popravi neka nas puste u normalu, a ako ne, neka nam uopće ne daju da otvorimo", kazao je pak ugostitelj Ognjen Hefendić.
Ugostitelji kažu i da im nije jasno tko bi trebao kontrolirati neposlušne goste. Ako se odluče grupirati na terasi, hoće li ih razdvajati konobari?
Sve o koronavirusu u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.