POLICIJA SAVJETUJE /

Svi načini kako nas varaju: Otkrivamo kako se zaštiti od lažnih bankara i poreznika

Image

Policija građanima savjetuje da uvijek budu sumnjičavi i nazovu policiju na broj 192 kako bi se provjerili sumnjivi telefonski poziv i dolazak navodno službenih osoba

24.4.2017.
14:00
VOYO logo

Zagrebačka je policija tijekom prošle godine i u prvim mjesecima ove evidentirala povećan broj kaznenih djela drskih krađa i prevara na štetu osoba starije životne dobi, umirovljenika u stanovima i kućama koje postaju žrtve prevaranata, piše Novi list

Riječ je o prevarantima koji se građanima predstavljaju kao lažni bankari, policajci, medicinari s namjerom da uđu u njihov odm te se domognu njihova novca i dragocjenosti. Većinom su na udaru stariji bračni parovi, samci, osobe koje zbog godina ili bolesti ne mogu adekvatno reagirati i zaštititi svoju imovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prevaranti se česti i telefonski najavljuju prije posjeta. Jedan od načina je da se prevaranti predstavljaju kao lažni medicinski djelatnici, tako dok jedna osoba masira žrtvu, druga za to vrijeme traži novac i nakit po prostorijama.

Drugi način djelovanja je da se lopovi predstavljaju kao zaposlenici poslovnih banaka te uvjeravaju žrtvu da su se pojavile lažne novčanice ili im je istekao rok. Tom prigodom najavljuju žrtvi da će doći na njihovu adresu kako bi preuzeli novac, koji će im nakon provjere i vratiti.  Ako osoba odbije posjet, prevaranti idu toliko daleko da prijete pozivom policiji. Često u priču znaju uplesti i članove obitelji žrtve, uvjeravajući ju da su se čuli s njihovim mlađim članovima obitelji koji su odobrili predaju novca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, jedan od načina prevare je da se lopovi lažno telefonski predstavljuju žrtvi kao policijski službenici. Kako piše Novi list, žrtvu pokušavaju uvjeriti da su pronašli nekog kriminalca i da će doći na njihovu adresu po otiske prstiju koje je uhićeni ostavio na novčanicama lociranim u njihovom domu. Kada dođu na adresu, žrtva predaje novac i dragocjenosti.

Također, jedan od načina krađe je lažni službenik Porezne uprave koji žrtvu pokušava uvjeriti da je dobila povrat novca koji će im biti isplaćen tek kada uplati određeni iznos. Nakon poziva u dom stiže lažni poreznik, a žrtva mu predaje gotovinu uvjerena da će dobiti puno veći iznos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo