Bruxelles kao raj /

Sve povlastice hrvatskih zastupnika u EP-u: Plaća 34.000 kn, besplatan prijevoz i smještaj. Ali to nije sve...

Image

Basnoslovna plaća, pokriveni troškovi, osiguran prijevoz, asistenti, uredi...

9.4.2019.
13:50
VOYO logo

Hrvati će 26. svibnja imati priliku izaći na birališta i glasovima donijeti odluku o tome tko će ih zastupati u Europskom parlamentu narednih pet godina. Riječ je o 12 mjesta i za njih se silovito bore sve najjače hrvatske stranke, ne isključivo zbog značaja koji će ona imati pri donošenju bitnih odluka na razini Europske unije, već i zato što je zapravo riječ o "probi" za nadolazeće parlamentarne i lokalne izbore u Hrvatskoj.

No, značaj svakako ulazak u Europski parlament ima i svakom od tih 12 pojedinaca jer ono što dobivaju s tom funkcijom u Lijepoj Našoj im je potpuno nedostižno. Naravno, pritom se misli na povlastice koje stižu s preseljenjem u Bruxelles i zastupanjem Hrvatske na europskoj političkoj sceni. One podrazumijevaju plaću veću no premijerova, pokrivene troškove života, smještaja i prijevoza, dnevnice kao trećina prosječne hrvatske plaće...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema najnovijem istraživanju CRO Demoskop, građani bi u Europski parlament, očekivano, najčešće poslali HDZ-ove kandidate, ali nešto manje nego što imaju u onim prvim, općenitim preferencijama koje smo vidjeli. U mandatima, HDZ osvaja pet, SDP tri, te po jedan mandat Živi zid, Amsterdamska koalicija i Most.

Karlo Ressler predvodit će HDZ-ovu listu. Riječ je o savjetniku premijera Andreja Plenkovića i koordinatoru izrade stranačkog programa za europarlamentarne izbore "Hrvatska za generacije" koji su, uz kandidate na listi, jednoglasno prihvatila najviša stranačka tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, SDP-ovu listu predvodi Tonino Picula, aktualni europarlamentarac za kojeg se tvrdi da je jedan od najaktivnijih hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu. Živi zid je pak kao nositelja liste predstavio svog glavnog tajnika Tihomira Lukanića, dok će Amsterdamsku koaliciju predvoditi istarski župan i potpredsjednik IDS-a Valter Flego, a Most je "igrao na sigurno" i kao nositelja postavio svog predsjednika Božu Petrova.

Svoju šansu sasvim sigurno ima i iskusna eurozastupnica Ruža Tomašić, koja do novog mandata pokušava kroz Hrvatske suvereniste. Prema njenim riječima, u Europskom parlamentu želi ostati kako bi nastavila raditi za dobrobitHrvatske, ali pogled na ono što čeka 12 odabranih hrvatskih političara svakako je svakom od njih dodatna motivacija za uspjeh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ulazak u Europski parlament donosi i luksuz, ali pod jednim uvjetom!

Plaća eurozastupnika iznosi 8757 eura bruto i već to predstavlja bitnu razliku u odnosu na hrvatske prilike. Istina, ona se oporezuje dvaput, u Belgiji i Hrvatskoj pa na neto na kraju ispadne 4500 eura. Dakle, riječ je o 33500 kuna mjesečno. Više no dvostruko u odnosu na plaće zastupnika u Hrvatskom saboru. Ali, to nije sve...

Na ta primanja treba pridodati i dnevnice od 320 eura, što pokriva trošak smještaja kao i sve dnevne troškove. Ujedno, treba znati i da zastupnici moraju nazočiti na minimalno 50 posto sjednica ukoliko žele potpuno uživati u benefitima.

Taj je detalj pak za hrvatske prilike otegotna okolnost, ako se zna kakve su sankcije u Saboru za zastupnike koji ne dolaze na, zapravo, radno mjesto. Ali, to je uvjet na koji bi se svi bili spremni žrtvovati u ovom slučaju.

Brige oko troškova zastupnici u Europskom parlamentu nemaju - ako su odgovorni

Naravno, eurozastupnici ne moraju brinuti o troškovima prijevoza jer su pokriveni, ukoliko se radi o putovanjima vezanima za rad Europskog parlamenta, odnosno, sjednice. Pritom mogu putovati poslovnom klasom, bilo u zrakoplovu ili vlaku, a mogu se odlučiti i na automobil te za to dobiti naknadu od 0,53 eura po kilometru, s napomenom da mogu proći maksimalno tisuću kilometara.

Parlamentarci koji poslovno putuju izvan Europske unije, imaju dnevnicu od 160 eura, ali i pokriven trošak prijevoza i smještaja. Mjesečno im je pritom omogućeno maksimalno 4513 eura, a odnosi se na sve troškove vezane uz obavljanje posla. Ponovno, oni koji ne pohađaju 50 posto plenarnih sjednica, ostaju bez polovice tih benefita.

Osim ovih detalja, eurozastupnici godišnje za osobna putovanja, a riječ je o razdoblju od rujna do kolovoza, imaju na raspolaganju 4454 eura za put i smještaj. I to samo ako se ne radi o zemlji iz koje dolazi. Konkretnije, hrvatski eurozastupnici imat će plaćene troškove prijevoza u Hrvatsku, ali ne i smještaj.

Pritisak medija i javnosti uspio je uvesti novo pravilo, koje određuje svakom eurozastupniku pravdati troškove valjanim računima i kartama. Stoga, minimum odgovornosti je ipak potreban.

Europarlamentarce nakon isteka mandata čekaju dvije lagodne godine

Interesantan detalj tiče se otpremnina za europarlamentarce kojima je završio mandat. Imaju pravo na mjesečnu plaću koju su imali za vrijeme mandata, i to kroz maksimalno dvije godine ili dok ne nađu novi posao.

Ukoliko nakon mandata zastupnik ostvari pravo na mirovinu, a to može ukoliko ima minimalno 63 godine, svaku godinu mandata iznosi tri i pol posto plaće. Gornja granica zastupničke mirovine je sedamdeset posto plaće, a za to je potrebno odraditi četiri petogodišnja mandata.

Također, uz tu mirovinu nije moguće primati mirovine ili naknade država u kojima boravi, mora odabrati jedno ili drugo.

Zastupnici mogu dovesti i 'svoje ljude' na račun Europskog parlamenta

Svaki europarlamentarac može zaposliti do tri asistenta, a u nekim slučajevima četiri. Trošak za njih na mjesečnoj razini iznosi 24943 eura i plaća ga direktno Europski parlament, što znači da zastupnik ne dobiva taj novac kako bi dalje njime "baratao".

Maksimalna plaća za asistenta iznosi 26346 kuna i propisana je od strane Europskog parlamenta. Najčešće se jedan ili dva asistenta nalaze u zemlji iz koje zastupnik dolazi, a ukoliko pažljivo barata s novcem, zastupnik može kao dio ureda, odnosno, omogućenih troškova angažirati i stručnjake na raznim poljima, ovisno o temi ili projektu kojim se bavi u datom trenutku.

Ukupno, za asistente ili vježbenike namijenjeno je do 75 posto mjesečnog proračuna.

Za bezbrižniji život Europski parlament osigurava svakog zastupnika

Da bi život zastupnika u Europskom parlamentu bio još ponešto bezbrižniji, brine pokrivanje dvije trećine zdravstvenih troškova i liječnici bez potrebe boravka na "listi čekanja".

Omogućen je i službeni automobil u svakom trenutku, što olakšava kretanje u gradu gdje zastupnik boravi. Također, u iznimnim slučajevima osiguran je i vozač, kao što je plaćen taksi prijevoz u svakom trenutku.

Bitnije, Europski parlament pokriva i dvije trećine troškova osiguranje članovima ne samo za spomenuto zdravstveno već i za zaštitu na radu, osiguranje u slučaju invaliditeta, provala, pljačke...

Ali da sve ne bude tako bajno, porodiljni za eurozastupnike ne postoji.

Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo