Potraga za izgubljenim 22-godišnjakom iz Galižane trajala je danima, a u potrazi su sudjelovale gotovo sve istarske interventne službe. Potragu je na kraju okončao čuvar kampa na području Buja koji je mladića pronašao kako krade po kampu.
Svakoj potrazi gorski spasioci pristupaju jednako ozbiljno, ali neke potrage završe smiješno ili bizarno, pa ne znaju bi li se smijali ili plakali zbog potrošenog vremena i novca. S čime su se sve u poslu susreli GSS-ovci iz Istre i Like ispričali su za RTL.
Raskošna šuma i velebitske strmine mamac su za planinare, ali i one koji to požele biti odjednom - na godišnjem odmoru. Bez iskustva, opreme i dobrih planinarskih karata trenutačno postaju zadatak gorskih spašavatelja.
"Tako su oni došli tu ispod Velebita u Brušane i vidjeli da je to jako blizu, neki centimetar i oni su krenuli do Starigrada na kupanje, bez vode jer su mislili da će imati tamo, a do tamo treba 12 sati dobrog hoda i onda su se naravno nakon par sati iscrpili", kazao je Josip Brozičević, pročelnik HGSS stanice Gospić.
Tomislav još pamti dramu 30-ak tinejdžera, izviđača iz Njemačke, koji su s vodičem, na putu prema Velikom Alanu, zalutali na Sjevernom Velebitu
"Bila je dramatična potraga, dosta loše vrijeme u srpnju - orkanska bura i jednostavno smo ih tijekom noći, jutarnjih sati zatekli na tome prijevoju, sedlu, jako loše odjevene, iscrpljene, bez opreme za utopljavanje".
GSS-ovci putem društvenih mreža i duhovitih objava uvijek nastoje upozoriti na opasnost, pa turiste mole i da se okane selfija, ali poput liječnika i pročelnika pulske Stanice spremni su podijeliti i trenutke kada su ih i same spašavale kolege. Mario je zaglavio spuštajući se na uže kroz slap u jednoj jami.
"Negdje na polovici tog puta od zatezanja tog ruksaka i svega izgubio sam snagu u rukama, nisam mogao ni gore ni dolje, nitko me ne čuje, slap šušti", kazao je Mario Franulić, pročelnik HGSS stanice Pula.
Ali ima i trenutaka kada zaplaču od sreće i ganuća, kao kad su našli trogodišnjaka koji je cijelu noć proveo izgubljen u šumi.
"Najtvrđi ljudi navikli na mrtve, na sve i svašta su se okrenuli i počeli plakati".
A ima i situacija gdje "izgubljeni" i ne žele biti pronađeni.
"Primjerice, suprug se ne želi supruzi javiti iz nekih razloga, otišao je na neko drugo mjesto i onda mi tako danima tražimo, pa se on nenadano pojavi i nazove", kazao je Rukavina.
Ovom izgubljenom mužu - kada bi se potraga naplaćivala - iz džepa bi mu izbila 50-ak tisuća kuna