Epidemija bolesti Covid-19, kojom je u u svijetu od kraja prosinca zaraženo više od 110.000 ljudi, prerasla je u pandemiju, objavio je u srijedu ravnatelj Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
"WHO procjenjuje 24 sata na dan razinu epidemije i sada smo zabrinuti kako alarmantnom razinom širenja tako i intenzitetom te alarmatnim razinama nečinjenja", rekao je.
U protekla dva tjedna, broj slučajeva Covid-19 izvan žarišta u Kini povećao se 13 puta, a broj zahvaćenih zemalja utrostručio se, rekao je Tedors.
Ukupan broj slučajeva u svijetu je premašio 119.000 u 114 zemalja i teritorija, a umrlo je više od 4.350 osoba.
VEZANE VIJESTI
- Čak 40 putnika s trajekta koji je u Split stigao iz Italije ide u karantenu
- Upute s Kaptola: Prazne škropionice, hostija na dlan, evo kome se preporučuje da ne dolazi na misu
- Svjetska zdravstvena organizacija proglasila globalnu pandemiju koronavirusa: 'Duboko smo zabrinuti'
Unatoč proglašenju pandemije, a pod tim pojmom smatra se globalno širenje bolesti koje je teško kontrolirati, Tedros je naglasio da je još moguće smanjiti broj novih zaraza odlučnom provedbom odgovarajućih zdravstvenih mjera.
Simptomi koronavirusa
Ponovit ćemo osnovne simptome koji bi mogli ukazivati na zaraženost koronavirusom.
Inkubacija koronavirusa traje i do dva tjedna. Najčešći simptom zaraze je temperatura, praćena glavoboljom i umorom.
Potom se, nakon tjedan dana, javlja i suhi kašalj, otežano disanje, kratkoća daha. Kod zaraženog koronavirusom mogu se javiti i bolovi u mišićima.
Prema najnovijim istraživanjima doznalo se i da su pacijenti koji su završili na intenzivnoj njezin imali jače bolove u trbuhu i veći gubitak apetita u odnosu na bolesnike s blažim slučajevima.
Važno je napomenuti kako svaka temperatura ne znači zarazu koronavirusom, no bitno je da se svakako kontaktira liječnik no, istaknimo, telefonom, a ne osobnim odlaskom u ambulantu.