Sudio se 17 godina i umro prije no je dobio dva mil. kn

Poznati direktor i graditelj hotela Split, koji je zbog još uvijek nejasne pretvorbe velikog hotela na Trsteniku ostao na ulici 1994.

5.10.2011.
9:33
VOYO logo

Preminuli Frane Kontić, nažalost, nije dočekao kraj drugostupanjskog postupka na Županijskom sudu u Splitu, kojim mu je trebala biti potvrđena odluka Općinskog suda da mu se isplati oko dva milijuna kuna primanja i kamata. Nakon što je strpljivo, punih sedamnaest godina čekao na pravdu, Kontić je umro u Drnišu u 69. godini, iscrpljen nepravdom, piše Slobodna Dalmacija.

Njegov prijatelj Branko Ivkošić novinarima je ispričao kako je Kontić, po struci diplomirani inženjer elektrotehnike, direktor Splita postao preko javnog natječaja 1989. godine, a godinu kasnije već ga je nadograđivao za potrebe Europskog prvenstva u atletici. Ušao je u HSLS i prijateljevao s Vladom Gotovcem i Draženom Budišom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dao sve, pa ostao bez posla

"Počinjao je rat i Frane je spremno prepustio hotelske dvorane za vježbanje novoformiranih postrojba. Kad su se borbe rasplamsale, stalno je donosio i prikupljao donacije za opskrbu vojske, sav se predao tome, i odatle njegova prijateljstva s mnogim zapovjednicima. Čak je pridonio i za kupnju prvog aviona HRZ-a. Kad je počela izbjeglička kriza, dio hotela prepustio je prognanima, a dio je još radio normalno, jer su svi dalmatinski hoteli bili puni izbjeglica i nedostajalo je hotelskog smještaja. Međutim, on je i ta sredstva dijelom preusmjeravao za potrebe obrane u Domovinskom ratu. Može se reći da je mogao jer je bio direktor, ali zanimljivo je da hotel Split zbog te pomoći nije osjetio nikakve veće probleme u poslovanju", ispričao je Ivkošić.

Problemi su za Kontića počeli kad su se 1994. godine pojavili Slavko i Bojana Dobrović, iseljenici iz SAD-a, koji su željeli kupiti hotel Split na natječaju Hrvatskog fonda za privatizaciju. Uplatili su 6,3 milijuna njemačkih maraka, uz udjele malih dioničara i radničke dionice došli do 52,6 posto dionica i sudski se upisali kao vlasnici. No, isti sud kroz 24 sata mijenja odluku i poništava sve upise, a Kontić je potom smijenjen i premješten za šefa tehničke službe, odakle je dobio otkaz jer navodno nije dolazio pet dana na posao, što je kasnije dokazao kao laž.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A u hotelu se pak događa sljedeće: dug Splitskoj banci pretvara se u dionice, odnosno vlasništvo. Direktor postaje Tonči Pejković, sve do danas, kad je hotel prodan Ukrajincu. Na čelu Nadzornog odbora bio je Nadan Vidošević, a Splitske banke direktor Frane Mitrović.

Razrješenje o presudi potrajalo izvan zakonskog roka

"Kontić je završio na ulici, bez zdravstvenog osiguranja i kune u džepu", ispričao je njegov prijatelj. Uskoro je i obolio, trebala mu je hitna operacija u Zagrebu, pa su mu u pomoć priskočili branitelji kojima je pomagao u Domovinskom ratu, i sve je dobro okončano za njega – osim njegovog radnog spora.

Konačno je u studenom 2010. godine dosuđena presuda u njegovu korist, ali razrješenje na Županijskom sudu nije dočekao – iako je zakonski rok šest mjeseci.

Vezani članci:

arti-201104270107006 arti-201012170695006 arti-201101250126006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo