Prema medijskim napisima, poduzetnicima će struja poskupjeti za 40 posto nakon što su su rujanske cijene električne energije, plina i ugljena na svjetskim burzama uvećane za više od sto posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
HEP i drugi opskrbljivači strujom neće i na građane prevaliti povećani trošak nabave struje na burzama, a cijene plina za kućanstva "zabetonirane" bi trebale biti do kraja godine, procjenjuju stručnjaci s kojima je razgovarala Slobodna Dalmacija.
HEP ima novca da kompenzira troškove nabave
U Hrvatskoj HEP Elektra opskrbljuje više od 90 posto potrošača, u kućanstvima i u industriji, tako da Nenad Kurtović,savjetnik za energetsko tarifiranje u udruzi "Splitski potrošač", vjeruje da će trošak najvećim dijelom podnijeti HEP, u čijem je sastavu HEP Elektra.
"HEP ima velike mogućnosti unutar svog sustava održati cijenu električne energije za kućanstva na postojećoj razini", dodao je.
Kurtović pojašnjava kako se unutarnje mogućnosti HEP-a za pokrivanje burzovnog rasta struje sastoje u činjenici da je HEP proizvođač struje koji može uključivati ili isključivati u proizvodnji potencijale ako oni proizvode struju iznad ili ispod cijene po kojoj se ona može kupiti na tržištu. Osim toga, napominje Kurtović, HEP je iskazao enormnu dobit u 2020. godini, a imao je značajne dobiti i prijašnjih godina, tako da ima financijskih mogućnosti kompenzirati eventualne povećane troškove nabave električne energije na burzi.
Glas poduzetnika: Sramotno ponašanje Vlade
Povodom najavljenog drastičnog poskupljenja struje za poduzetnike oglasila se i Udruga Glas poduzetnika (UGP).
"Sramotno je ponašanje Vlade koja se u javnosti hvali BDP-om i mjerama za zaposlenike čime pokušava stvoriti privid brige za gospodarstvo, a na ovakav perfidan način doslovno uništava poduzetništvo i proizvodne djelatnosti. Sve druge države EU-a imaju jeftiniju struju za gospodarstvo, a skuplju za građane, jedino je kod nas suprotno", stoji u priopćenju koje potpisuje Dražen Oreščanin, izvršni direktor UGP-a.
U toj udruzi naglašavaju kako će to radikalno poskupljenje "rezultirati povećanjem cijena praktično svega što se proizvodi u Hrvatskoj", naglašavaju u UGP-u te dodaju da se radi o stvaranju antipoduzetničke klime.
"Pa ima li kraja? Što će se još prelomiti preko naše grbače? Da je sad ovo poskupljenje od nekih deset do petnaest posto, pa 'ajde nekako, ali ovo će biti za mnoge male i srednje poduzetnike praktično neizdrživo, a moglo bi doći i do otpuštanja radnika", smatra predsjednik UGP-a Hrvoje Bujas.
Kumuje li poskupljenju i 'afera vjetroelektrane'?
"Poduzeća koja imaju sklopljene dugoročne ugovore s opskrbljivačima možda neće odmah osjetiti razliku, ali mnogim poduzetnicima su ugovori već istekli ili im jako brzo istječu. Oni poduzetnici koji su stavljeni u neizbježnu situaciju mogli bi očekivati poteškoće s dizanjem cijena svojih proizvoda zbog toga što njihovi konkurenti možda imaju ugovor s opskrbljivačima na još godinu ili dvije dana", upozoravaju iz UGP-a.
U Glasu poduzetnika također podsjećaju na lanjsku 'aferu vjetroelektrane' u kojoj je sudjelovala i bivša državna tajnica Josipa Rimac te se pitaju kakvu su ulogu u povećanju cijene električne energije imale to i slične nezakonite političke igre i pogodovanja.
"Ovo je veliki alarm i čeka nas sigurno burna jesen s obzirom na dosadašnja poskupljenja, pitanje je kolika će biti inflacija. Ne znam što drugi misle o ovome, još nisam vidio da su reagirali iz HGK-a, HOK-a, HUP-a", poručuje Bujas.