STRUČNJAKINJA OTKRILA ZAŠTO SE STVORILA TOLIKA PSIHOZA: / 'Tu su pogriješili, iz najboljih namjera. Sada treba stati na loptu'

Image
Foto: Patrik Macek/Pixsell

'Zapravo je mnogo veće pitanje kako tog duha vratiti u bocu. Psihoza je neutemeljena, kao što smo već čuli'

27.2.2020.
10:24
Patrik Macek/Pixsell
VOYO logo

Vijeće za elektroničke medije (VEM) pozivalo je u srijedu sve elektroničke medije u Hrvatskoj da izvještavanje o koronavirusu bude odgovorno, točno i oprezno.

HRVATSKI ZNANSTVENIK IZRAČUNAO U PROMILE KOLIKE SU ŠANSE DA OBOLITE I UMRETE OD KORONAVIRUSA: ‘Poanta priče? Da, opasnost postoji, ali…’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na oprez i mjere opreza koje sprječavaju širenje virusa, ali i smirenost pozivaju svi, od epidemiologa do svjetskih stručnjaka koji ističu kako je opasnost od koronavirusa usporediva s onom obične gripe.

Image
OSOBA KOJA JE BILA U KONTAKTU S OBOLJELIM IZ RIJEKE NEGATIVNA NA VIRUS: /

Pod nadzorom u Hrvatskoj je više stotina ljudi

Image
OSOBA KOJA JE BILA U KONTAKTU S OBOLJELIM IZ RIJEKE NEGATIVNA NA VIRUS: /

Pod nadzorom u Hrvatskoj je više stotina ljudi

No, epidemija je stvorila jednu mnogo veću opasnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politologinja Marijana Grbeša Zenzerović kaže da situacija s koronavirusom pokazuje kako je jednostavno stvoriti psihozu među ljudima.

"Zapravo je mnogo veće pitanje kako tog duha vratiti u bocu. Psihoza je neutemeljena, kao što smo već čuli. Najveći dio odgovornosti za tu psihozu nose mediji", smatra Grbeša Zenzerović. Dodaje da su posebna i vrlo važna tema i društvena mreže. "Imamo spiralu. Kad se jednom ubacila ta loptica, ona ide sve brže i brže i radi sve veću paniku", kaže politologinja za Novu TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ona ističe važnost trezvenog izvještavanja. "Sad je vrijeme da se kaže da stvarno moramo stati na loptu", rekla je.

Nahvalila stručnjake

Grbeša Zenzerović kaže da liječnike treba pohvaliti. "Oni su primjer kako se treba ponašati u ovoj situaciji", zaključila je i dodala da su se dobro postavile i institucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Od početka ostavljaju dojam da komuniciraju transparentno. Šalju poruke da drže stvar pod kontrolom", govori politologinja, ali ističe i jednu neobičnost u kriznom komuniciranju, a to je da je vijest o prvom zaraženom koronavirusom objavio - premijer.

"To nije uobičajeno i ta je poruka pridonijela panici i histeriji jer kad se premijer obraća naciji i kaže: 'Imamo situaciju. Imamo oboljelog', stvara se dojam izvanrednog stanja. U tome su pogriješili, iz najbolje namjere da pokažu da drže stvari pod kontrolom", zaključila je profesorica Marijana Grbeša Zenzerović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo