Kod spomen-kosturnice žrtvama ustaškog terora u Veljunu u ponedjeljak je održana komemoracija u organizaciji Srpskoga narodnog vijeća. U ime Vijeća Boris Milošević poručio je kako je ovaj zločin nad Srbima navijestio zločinački režim NDH. Istaknuo je kako je od ovog zločina strašnije samo to što i danas u društvu postoje oni koji relativiziraju i zločin, i prirodu ustaškog režima.
"Ovaj je zločin navijestio što će se događati u idućim mjesecima, ubijanje žena, djece, nevinih... i ljudi su jednostavno morali bježati u šume i poslije se dignuti u oružanu borbu. Ono što je strašnije od ovog zločina jest da danas u društvu imamo snage koje relativiziraju i zločin, i samu prirodu ustaškog režima", izjavio je Milošević novinarima.
- Izdane upute za odlazak na Bleiburg: Zabranjena i zastava HOS-a, provokatori će biti strogo kažnjeni
Dodao je kako su ustaše tog 6. svibnja 1941., samo 26 dana nakon osnivanja NDH, u Veljunu ubile više od 520 Srba. Ustvrdio je, to je razotkrilo pravu prirodu zločinačkog ustaškog režima.
Manjinsko pitanje je europsko pitanje
Milošević je naglasio da su ovakve komemoracije u duhu europskih vrijednosti jer su nacionalne manjine europska vrijednost. Najavio je da će se, bude li na SDSS-ovoj listi izabran u Europski parlament, zauzimati za uspostavu mehanizma kontrole putem tijela EU vezano uz poštovanje prava manjina na području cijele Unije.
"I u kampanji, i kada dobijemo mandat u Europskom parlamentu, zauzimat ćemo se za te vrijednosti. Osam do deset posto stanovništva Europske unije pripada bilo etničkoj, bilo jezičnoj manjini, dakle, manjinsko je pitanje europsko pitanje", istaknuo je.
Smatra kako i Unija i Europski parlament priznaju da su olako shvatili pitanje nacionalnih manjina. "Pri ulasku zemlje u EU postoje kontrolni mehanizmi praćenja obveza prema manjinama i poštovanje prava manjina, ali nažalost jednom kada država postane članica, toga više nema. Europa je shvatila da je pogriješila kada je uzela za gotovo da jednostavno zemlja članica poštuje prava manjina kada uđe u EU", rekao je Milošević.
Činjenica je da se u Hrvatskoj naglasak više stavlja na Bleiburg nego na Jasenovac
Novinare je zanimalo kako tumači izjavu srbijanske premijerke Ane Brnabić kako je "nevjerojatno“ da u današnje vrijeme "mnogi umanjuju Jasenovac, a veličaju Bleiburg". Milošević je odgovorio kako je činjenica da se u RH naglasak više stavlja na Bleiburg te da nije bez razloga zašto je Austrija postrožila zakone i uvjete za tu komemoraciju.
"Protiv komemoriranja žrtava nitko nema ništa protiv, ali svi trebamo osuditi oplakivanje propale vojske i propalog režima koji je u svojoj osnovi bio zločinački", istaknuo je Milošević.
Na komemoraciji u Veljunu sudjelovali su i predstavnici antifašističkih udruga iz Karlovačke županije i Zagreba te regionalne i lokalne vlasti.