Predio na 20-30 minuta vožnje od Osijeka premrežen vinskim cestama i vinarijama, postao je turistički vrlo zanimljivo odredište. Gastronomska ponuda, biciklističke staze, blizina parka prirode Kopački rit i sve veća ugostiteljska aktivnost ovaj pomalo zapušteni dio Hrvatske pretvara u top odredište, piše Deutsche Welle.
Nedostatak vremena i strah od poreza
Način života koji je sasvim drukčiji prije trideset godina i danas, tranzicija i emigracija, ostavio je posljedice koje su na tržištu nekretnina prouzročile neka vrlo čudna kretanja.
Danas je kuća ili vikendica u Slavoniji ili Baranji postala luksuz mnogima – i to uglavnom zbog nedostatka vremena, a ne novca. Oni koji su nekretnine naslijedili, žele ih se što prije riješiti. Najavljeni porez na nekretnine dodatno stvara (kažu nepotrebni) strah.
To je na tržištu stvorilo nesrazmjer između cijene i realne vrijednosti pa se u okolici Osijeka već za sedam do osam tisuća eura može kupiti kuća u kojoj je, da bi bila useljiva, potrebno dovesti samo ličioca. Vikendice s voćnjacima, vinogradima i nekoliko tisuća četvornih metara zemlje na osami prodaju se za slične cijene. Starije kuće u koje je potrebno ipak malo više uložiti, ali s većim parcelama zemlje, prodaju se za nevjerojatnih četiri do pet tisuća eura.
Imanje za 7500 eura
Ivana Barišić iz Osijeka prodaje obiteljsku kuću koja je sagrađena na njezinoj djedovini za 7500 eura. "Riječ je o kući od 80 četvornih metara i vinskim podrumom, s više od 5000 metara zemljišta na kojemu se nalazi voćnjak s jabukama, šljivama, kruškama, ali i vinograd. Na zemlji postoji i bunar, a iako je na vrlo mirnom, tihom i osamljenom mjestu, zimi ralica prolazi prilaznim putem", kaže Ivana svjesna da je jedini nedostatak kuće ono što je nekad bila njezina najveća prednost - lokacija.
Obitelj Barišić ima i bakinu kuću u susjednim Kneževim Vinogradima, pa u strahu od najavljenog poreza na nekretnine gledaju da se "riješe" viška nekretnina. Žive i rade u Osijeku, a iako je kuća na 20 minuta od grada, ipak nemaju vremena održavati niti brinuti se o imanju.
Ne rastaju se lako od obiteljske imovine i svjesni su da postoje načini da nekretnina postane profitabilna, ali... "Da imamo nešto gotovine koju bismo mogli uložiti u posao koji bi barem mogao pokrivati troškove održavanja kuće, mogli bismo se upustiti u neki seoski turizam, ali zbog posla najveći je problem nedostatak vremena", kaže Ivana Barišić.
Nije problem samo novac nego i vrijeme
Krunoslav Šabić koji se već godinama bavi trgovinom nekretnina i sam kaže da je situacija na tržištu uvjetovana mnogim okolnostima.
"Nekretnine najviše kupuju mlađi parovi koji su tek pred zasnivanjem obitelji, ali današnji način života ne ostavlja mnogo slobodnog vremena pa se najviše traže stanovi u gradu i u blizini radnog mjesta. Danas je radno vrijeme takvo da čovjeku ostavlja malo vremena da održava dvorište, kuću općenito. Do 15 sati rade još samo javne službe, ostali dolaze kući mnogo kasnije i ritam života je takav da malo tko ima vremena kositi travu i brinuti se o okućnici."
Osim zbog već mnogo puta spominjane depopulizacije Slavonije i Baranje, što zbog niskog nataliteta, a što zbog iseljavanja u treće zemlje ili druge krajeve Hrvatske, u ruralnijim dijelovima se oslobodilo mnogo životnog prostora. Kuće građene sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća više nitko nema vremena održavati niti uživati njihove blagodati, jer oni koji imaju novca, uglavnom nemaju vremena.
Prilika
Krunoslav Šabić kaže da trenutačno takve nekretnine uglavnom kupuje viši srednji sloj, naime, kategorija koja je na žalost u nestajanju. Niske cijene atraktivnih nekretnina potencijalni su trenutak i za zaradu jer je novac vrlo jeftin, a kamatne stope nikad niže. S obzirom na to da su cijene takve da teško mogu biti niže, neki vide nekretninu i kao dobru investiciju čija će cijena samo rasti s razvojem turizma koji postaje sve brže rastuća grana gospodarstva i na kontinentu, a ne samo na obali.
Krunoslav Šabić smatra da se trenutačna situacija ipak popravlja. Rast BDP-a i polagani izlazak iz krize ipak su donijeli određeni optimizam. Primjećuje se oporavak novogradnje što će zasigurno imati posljedice i na ostale segmente tržišta. Stanje na tržištu nekretnina je neiskorišteni resurs velikih potencijala.