Od zatvorenih trgovina, preko neradne nedjelje, pa do jednosatne pauze za dezinfekciju u radnom danu. Sve su to mjere koje su u mnogočemu uvjetovale način života prije nego što ih je Nacionalni stožer ukinuo. Zbog dobrih brojki, a to je četvrti dan bez novozaraženih, miču se zabrane. No, neke preporuke i dalje su na snazi, iako se u praksi provode selektivno. Počevši od držanja razmaka, pa do pravila u knjižnicama.
Marina Ivanković, vlasnica frizerskog salona koji je zbog koronavirusa i posebnih mjera bio zatvoren, a danas opet radi, kaže kako njezini zaposlenici i sada obavezno nose zaštitne maske dok je klijentima to dano na izbor. Iako ih većina odbije, to nisu jedine mjere koje moraju poštivati.
"Nakon ulaska klijent mora dezinficirati cipele i to je obavezno. Nakon toga ih zamolimo da operu ruke te ih dodatno dezinficiraju sa sredstvom za dezinfekciju", kaže Ivanković.
Knjige u karanteni
S druge strane, unatoč tome što je i sam stožer kazao kako nema nikakvog dokaza da su novine i magazini povezani s ubrzanim širenjem virusa, u knjižnicama nisu dobili zeleno svjetlo. Za razliku od kafića i frizerskih salona u knjižnicama je još uvijek nemoguće prolistati dnevni tisak, a još vrijedi i "karantena za knjige" te one mogu biti vraćene na police tek nakon tri dana.
I dok su neke od 135 naputaka i smjernica bile dopunjene, neke su još na snazi, a neke i ukinute. Roditelji mogu ulaziti u vrtiće, ne mjeri se temperatura, a mnogi svoje bližnje mogu posjetiti u domovima, bolnicama.
No unatoč svemu, ministar Vili Beroš upozorava kako nije vrijeme za opuštanje te kako je socijalna distanca trenutno naše glavno oružje kako bi spriječili povratak i širenje koronavirus.
"I dalje je preporuka što manje rukovanja", zaključio je ministar.