Preporuke liječnika /

Bolest Zapadnog Nila - Koji su simptomi i kako na vrijeme prepoznati bolest?

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Na sezonsku pojavnost i kretanje ove bolesti na nekom području odnosno na epidemiološku situaciju utječu brojni čimbenici

4.9.2018.
11:30
Robert Anic/PIXSELL
VOYO logo

​Bolest Zapadnog Nila uzrokuje virus Zapadnog Nila (VZN), koji se u prirodi održava u ciklusu između komaraca i ptica koje su primarni rezervoari virusa. Virus se prenosi na ljude, kopitare i druge sisavce ubodom zaraženog komarca (vektora), ali se ne prenosi s čovjeka na čovjeka.

Najvažnijim vektorom za prijenos infekcije se smatra komarac roda Culex, no i druge vrste komaraca mogu u nekim okolnostima prenijeti infekciju. Rizik prijenosa na nekom području ovisi o prisutnosti virusa, domaćinu u kojem se sam uzročnik, tj. virus, razmnožava, vektorima – komarcima te osjetljivim (neimunim) osobama, objašnjavaju iz Zavoda za javno zdravstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bolest se pojavljuje u ljetnim i jesenskim mjesecima. Na sezonsku pojavnost i kretanje ove bolesti na nekom području odnosno na epidemiološku situaciju utječu brojni čimbenici: brojnost i aktivnost vektora uzročnika bolesti ovisno o okolišnim i klimatološkim prilikama.

Infekcija virusom Zapadnog Nila u ljudi najčešće prolazi bez simptoma (u približno 70 – 80 posto slučajeva). U oko 20 posto slučajeva se bolest manifestira simptomima koji nalikuju gripi kao što su, najčešće, povišena temperatura, glavobolja, slabost, bol u mišićima i zglobovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U oko jedan posto oboljelih se može razviti teža bolest zbog zahvaćenosti središnjeg živčanog sustava, uz simptome meningitisa ili encefalitisa (upale moždanih ovojnica/mozga). Pod povećanim su rizikom od obolijevanja starije osobe koje već imaju kroničnu bolest (kao primjerice dijabetes, hipertenziju, kroničnu bubrežnu bolest) ili imunosuprimirane osobe (kao što su transplantirane osobe i dr.).

Većina se oporavi bez trajnih posljedica

Oboljeli se liječe simptomatski i većina ih se oporavi bez trajnih posljedica.

Da bi se smanjio rizik od infekcije VZN-om, važno je provoditi mjere suzbijanja komaraca i njihovih legla, zbog čega podsjećamo na važnost osobne zaštite. Pored mjera suzbijanja komaraca, neophodno je da svaki pojedinac sudjeluje u borbi protiv komaraca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi osobne zaštite od uboda komaraca preporučuje se da:

  • zaštitite prozore i vrata mrežama protiv insekata
  • upotrebljavate sredstva koja odbijaju komarce, tzv. repelente (prema uputama proizvođača)
  • na području s mnogo komaraca nosite svijetlu odjeću dugih rukava i nogavica
  • boravite u klimatiziranim prostorima kad je to moguće.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo