ALARMANTNO UPOZORENJE ZA STANOVNIKE SLAVONSKOG BRODA: /

'Vodu ni na koji način nemojte koristiti!'

Image
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
30.3.2018.
22:55
Ivica Galovic/PIXSELL
VOYO logo

Gradonačelnik Slavonskog Broda MirkoDuspara u petak je navečer sazvao hitnu sjednicu Stožera civilne zaštite Grada Slavonskog Broda nakon što je zaprimio službenu informaciju Zavoda za javno zdravstvo u Slavonskom Brodu da je drastično povećana koncentracija ugljikovodika u vodi te da voda nije zdravstveno ispravna, javlja 035portal.

Grad Slavonski Brod upozorava sve građane da ne koriste vodu za piće, ni na koji način. To znači da voda iz vodovodnih cijevi nije zdravstveno ispravna niti nakon termičke obrade. Za sada nije poznato do kada će trajati nastale okolnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građani moraju znati kako će im voda potrebna za piće biti osigurana iz državnih zaliha, a sve detaljne informacije biti će pravovremeno objavljene na službenim stranicama Grada i putem medija.

Prvi uzorci vode odneseni su na analizu i testiranje u petak poslijepodne, nakon što je gradonačelnik javno upozorio kako nadležne institucije umanjuju razmjere ekološkog incidenta koji je doveo ove alarmantne situacije. Rezultati analize vode su pokazali i deseterostruko veće količine u uzorcima od dopuštene granične vrijednosti, javlja 035portal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na prosvjedu 600 ljudi

Iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike u petak su izvijestili kako je Inspekcija zaštite okoliša u Slavonskom Brodu poduzela niz radnji vezanih uz ekološki akcident od 28. ožujka kad se izlila nafta na zapadnom ulazu u Slavonski Brod te utvrdila da sanacija nije zadovoljavajuća i od nadležne tvrtke zatražila uklanjanje onečišćenja preostalog na manjoj površini.

Razlog akcidenta bilo je ispitivanje (tlačna proba) dijela produktovoda od rafinerije u Bosanskom Brodu do Slobodnice, ujedno i mjesta izlijevanja. Vlasnik produktovoda je Plinacro d.o.o., a ispitivanje je provodila tvrtka Crodux d.o.o. radi moguće prenamjene u plinovod kojim bi se opskrbljivala rafinerija u Bosanskom Brodu.

Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara ranije se požalio da, unatoč točno propisanoj proceduri u takvim slučajevima, Grad dosad ni od jednog mjerodavno tijela ili institucije nije dobio navedene podatke ni bilo kakvu drugu informaciju vezanu uz taj ekološki incident.

Danas je održan i prosvjed građanske inicijative "Brođani za Brod" na kojem se okupilo više od 600 Brođana koji su prosvjedovali zbog onečišćenja zraka iz Rafinerije nafte u Bosanskome Brodu i zato što ne vide pomak u rješavanju tog problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko mjeseci nakon što su postignuti međudržavni dogovori, stanje sa zrakom u Slavonskome Brodu, umjesto poboljšanja, još je gore i okupljeni su izrazili zabrinutost da će zahlađenje hrvatsko-ruskih odnosa usporiti najavljenu modernizaciju i plinofikaciju Rafinerije nafte u Bosanskome Brodu koja je u vlasništvu ruskog Zarubežnjefta. Član građanske inicijative "Brođani za Brod" Mladen Sudar rekao je kako "ne zna je li to koincidencija, no u zadnjih nekoliko dana otkako su se pojavili prijepori u odnosima s Rusijom, u Slavonskome Brodu užasno smrdi".

'Vlado, koliko koštaju naši i životi naše djece'

"Bojim se da bi cijela situacija mogla izmaknuti kontroli i da bi kod Brođana moglo doći do radikalizacije", dodao je Sudar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građanska inicijativa "Brođani za Brod" okuplja desetak udruga povezanih radi zajedničkog cilja - smanjenja onečišćenja zraka. Po podatcima te inicijative, u posljednjih devet od deset dana na mjernim postajama zabilježeno se prekoračenje vrijednosti nekog od onečišćivača zraka u Slavonskome Brodu.

Brođani su u petak s prosvjeda poručili kako je neprimjerno da se Vlada solidarizira s Velikom Britanijom protiv Ruske Federacije, a to isto nije spremna učiniti sa stanovnicima Slavonskoga Broda kojima zrak onečišćava Rafinerija nafte u Bosanskome Brodu.

"Nama se ljudi sele zbog onečišćenja. Mlade obitelji nam odlaze jer ne žele svoju djecu odgajati u ovakvoj sredini, ali to očito nikoga ne zabrinjava", rekla je aktivistica Karmen Dizdar-Grgurević. Prosvjednici su u mirnoj koloni prošli zonom međunarodnoga graničnog prijelaza prema Bosni i Hercegovini, a promet je za to vrijeme bio zaustavljen. Prosvjednici su izrazili nezadovoljstvo i zbog manjka informacija od Ministarstva zaštite okoliša i energetike o poduzimanju mjera vezanih za smanjenje onečišćenja zraka u Slavonskome Brodu.

"Vlado, koliko koštaju naši i životi naše djece", "Zavrnite ventil da mi prestanemo biti na Ventolinu", neki su od natpisa koje su nosili okupljeni, uglavnom djeca. Nakon prosvjedne šetnje skup je nastavljen prikupljanjem potpisa Brođana koji su zainteresirani za odlazak na prosvjed u Zagreb. Inicijativa "Brođani za Brod" traži da prijevoz autobusima do Zagreba financira Grad Slavonski Brod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anonimna majka iz Slavonskog Broda poslala nam je ove predloške za prosvjed.

Image
Image
Image
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo