Hrvatska je ostvarila ograničen napredak u provedbi prošlogodišnjih preporuka Europske komisije, ali strukturne reforme nisu napredovale, kaže se u izvješću Europske komisije objavljenom u srijedu, s analizama ekonomskog i socijalnog stanja u državama članicama, uključujući napredak u provedbi preporuka po državama članicama i ocjenu mogućih neravnoteža.
Podsjetimo, Komisija je još u svibnju prošle godine Hrvatskoj uputila pet preporuka. One su se odnosile na javne financije i oporezivanje, određivanje plaća, uslužni sektor i pravosudni sustav, javnu upravu i državna poduzeća te na mirovine, tržište rada i socijalnu zaštitu.
Iz Komisije poručuju da zakoni potrebni za jačanje fiskalnog okvira nisu usvojeni, a odustalo se od provedbe zakona o porezu na nekretnine. Primjećuju da su napravljeni neki koraci u racionalizaciji zdravstvenog sustava, no upozoravaju i kako nagomilani dugovi nastavljaju rasti. "Mjerama planiranim u socijalnom sustavu smanjen je opseg, dok je paket reformi mirovinskog sustava opet odgođen. Aktivne političke mjere za osobe s niskim obrazovanjem i za dugotrajno nezaposlene uvelike se ne koriste, dok reforma obrazovnog sustava još je na čekanju, unatoč nekim ohrabrujućim koracima. Velika reforma javne uprave uvelike je u zastoju", kaže se u izvješću Komisije.
Ponešto su, po mišljenju Komisije, napredovale mjere za poboljšanje poslovnog okruženja i tu prije svega misle na smanjenja administrativnog tereta i parafiskalnih nameta.
U izvješću je navedeno i da Hrvatska zajedno s Ciprom i Italijom bilježi prekomjerne makroekonomske neravnoteže. Komisija je Zagrebu tako poručila neka se ugleda na zemlje koje su izašle iz prekomjernih makroekonomskih neravnoteža - Bugarsku, Portugal i Španjolsku.
"One nisu ništa bolje od Hrvatske, ali su provele ono što su najavile, dok je Hrvatska najslabija po ispunjavanju mjera koje je sama najavila", kažu stručnjaci. "Stalno se nešto odgađa, poput mirovinske reforme, poreza na nekretnine, iako razumijemo da neke od tih reformi nisu popularne", poručuju.
Kritika Europske komisije svjestan je i ministar financija ZdravkoMarić. Istaknuo je da su prepoznati pozitivni gospodarski pokazatelji, poglavito na području javnih financija i fiskalne konsolidacije, no da je nužno ubrzanje strukturnih reformi.