Novi hrvatski šef diplomacije govorio je na međunarodnoj konferenciji "Integracija ili dezintegracija Europske unije - paneuropski odgovor i perspektive integracije u jugoistočnoj Europi četvrt stoljeća poslije" otvorenoj u petak, a koja s radom nastavlja u subotu.
"Strateški prioritet je europski put BiH"
"Hrvatska nedvojbeno podupire proširenje Europske unije (...) zahvaljujući tom procesu Europa je postala kontinent mira, demokracije, vladavine prava i zaštite ljudskih prava", kazao je.
Stier smatra da je Hrvatska taj most između Europske unije i zemalja jugoistočne Europe koje se nalaze na putu euroatlantskih integracija, ističući da je u interesu Zagreba da se taj prostor europeizira uz puno poštivanje kriterija za pristup europskom bloku.
"Za nas je strateški prioritet europski put Bosne i Hercegovine", kazao je šef diplomacije, podsjećajući na važnost poštivanja konstitutivnosti sva tri naroda. Osvrnuo se također na nedavna događanja u BiH, posebice na "neustavni referendum u Republici Srpskoj i nemile događaje u Stocu za vrijeme izbora".
"Bosni i Hercegovini je potreban jedan sveobuhvatan pristup i snažniji angažman međunarodne zajednice", dodao je Stier, upozoravajući na istovremeno separatističke težnje i tendencije k centralizaciji zemlje.
Izrazio je uvjerenje da će nova hrvatska vlada početi odlučno i iskoristiti ovaj trenutak kako bi građanima pružila bolji život i zaštitila unutarnje i vanjskopolitičke nacionalne interese na "jasnoj europskoj platformi".
"EU prolazi najteže razdoblje od svog osnutka"
Dosadašnji predsjednik HPEU-a i novi ministar obrazovanja Pavo Barišić u svom se govoru povodom srebrnog jubileja osnutka i djelovanja Hrvatske paneuropske unije osvrnuo na probleme s kojima se suočava EU i ocijenio da rješenje leži u "paneuropskom odgovoru" na izazove.
"Očito je da EU prolazi kroz najteže razdoblje od svog osnutka", kazao je Barišić, upozoravajući da određeni procesi ukazuju na dezintegraciju Unije.
"Kada procesi ukazuju na dezintegraciju, treba tražiti primjeren paneuropski odgovor na izazove s kojima smo suočeni", rekao je Barišić.
Prema njegovim riječima, EU treba ojačati i razmisliti u kojem je pravcu usmjeriti. Danas je, kako je pojasnio, pod udarom financijske krize narušena solidarnost EU-a, izražava se sumnja u europsku monetarnu uniju, Velika Britanija je donijela odluku o istupanju, a Schengen, koji se ove godine trebao proširiti na Hrvatsku, počeo se urušavati pod teretom migrantske krize. Upozorio je na razdor unutar EU-a zbog migrantske krize i opasnosti koje je taj razdor iznjedrio, poput porasta populizma, nacionalizma i ksenofobije.
Izazov mogućeg pristupanja Turske
Sve to, dodao je Barišić, sili EU da se suoči s izazovom mogućeg pristupa Turske i sporazuma o Transatlanskom trgovinskom i investicijskom partnerstvu (TTIP). Barišić je u govoru kazao da se TTIP "s pravom smatra trostruko opasnim po Europu".
"Opasan je po identitet Europe i suverenost europskih zemalja pred multinacionalnim kompanijama te po europsku socijalnu i ekološku politiku", zaključio je Barišić.
Dvodnevna konferencija, koja se nastavlja u subotu, održava se u organizaciji Hrvatske paneuropske unije (HPEU), Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Grada Zagreba i Karlovačke županije. Na njoj sudjeluju predstavnici 14 zemalja. Paneuropska unija je najstariji europski pokret za ujedinjenje.