U dvorištima diljem Hrvatske došlo je vrijeme za pečenje rakije. Šljive su se davno obrale i u velikim vjedrima stoje u podrumima. U Rudopolju, mjestašcu blizu Plitvica, mještani se sada uz pečenje rakije opuštaju i nazdravljaju za blagdane, a šljivovica će taman biti spremna i za doček Nove godine.
Sunčani dani na kraju godine izmamili su Ličane u dvorišta gdje se još uvijek peče šljivovica. Čedomir je 500 kilograma šljiva obrao još u rujnu, ali kom je fermentirao sve do sada.
"Čekali smo da malo se skupimo, da ne budem ja sam oko toga kotla. Kad cijela ekipa dođe, malo da pečemo, nešto pojedemo i tako se družimo. Onda je zabavnije i slađe", kazao je Čedomir Kmezić.
Ekipu pomagača i degustatora ove godine rakija je, kažu, iznenadila kvalitetom.
Sve je domaće
"To je prava rakija kad klizi niz grlo, a onda nakon 10 minuta zagrije dolje trbuh i od miline traži drugu", rekao je Kmezić.
Nikica, koji živi i radi u Norveškoj, sada na odmoru svoj kotao premješta po Rudopolju i susjedima peče rakiju
"Žalio se nije nitko. Nema loše rakije. Vele nema loše rakije i nema loše žene", kazao je Nikica Kmezić.
Uzgajaju i stoku, prave sir, suše meso. Sve je domaće i u tome je kažu tajna dobrog podnošenja kojeg aperitiva više.
"Počeo sam je piti kad sam išao prvi razred u školu i pijem non-stop, hvala Bogu evo sam zdrav, a imam sad 81 godinu Koliko popijete dnevno? Pa, nekad po litre, nekad tri frtalja, a nekad kad se odčepi, nekad i litru doćeram. Ali, mogu je podnijet, nosim je, ne padam", rekao je Stojan Nenadić.
U mjestu je sve manje ljudi, ali običaje kažu moraju čuvati