Šešelj je tijekom suđenja pušten na slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja, točnije raka debelog crijeva koji je metastazirao. Otkako je došao kući oporavio se, drži političke govore, pali hrvatske zastave i zastave EU, SAD-a... Haškom sudu je poručio da ne planira doći na izricanje presude iako su oni to izričito od njega zatražili.
Vlasti u Srbiji, koji bi trebali izvršiti zahtjev suda, nisu ga izručili Haagu.
Još u travnju 2015. haško je tužiteljstvo zatražilo njegov povratak s privremene slobode u pritvor no njegovi liječnici rekli su da bi to bilo “ubojstvo s predumišljajem” jer mu je stanje jako loše. Ipak, ne izgleda loše a rekao je i da je "najzdraviji na političkoj sceni" Srbije.
Medijska zvijezda
Za srpske novinare 90-ih bio je zvijezda, a i danas velikodušno dobija prostor u medijima sa svojim ekscesima.
Šešelj je optužen u devet točaka za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja u BiH i Hrvatskoj, a posebno za masakre na Ovčari i u Voćinu te progon Hrvata iz vojvođanskog mjesta Hrtkovci. Tužiteljstvo za ovo traži 28 godina zatvora.
Glavni promotor ideje o Velikoj Srbiji sa zapadnom granicom Virovitica-Karlovac-Karlobag zagovarao je u javnim nastupima. Svojom huškačkom i barbarskom retorikom motivirao je i poticao svoje dobrovoljce ali i druge srpske jedinice na progon i ubijanje Hrvata i muslimana. Znao je kako zapaliti mase, Hrvate je nazivao Ustašama a muslimane u BiH islamskim fundamentalistima.
Slao dobrovoljce u "srpske zemlje" Hrvatsku i BiH
Tužiteljstvo je tijekom sudskog postupka dostavilo i snimke njegovih huškačkih govora i snimke obilazaka, u odori ili civilu, srpskih dobrovoljačkih postrojbi koje je poticao da pustoše i čine zločine u Hrvatskoj i BiH. Šešelj na tim snimkama objašnjava kako je mobilizirao dobrovoljce Srpske radikalne stranke i upućivao ih u, kako ih je nazivao, “srpske zemlje” u Hrvatskoj i BiH.
Napalm bombama na Hrvatsku
Među govorima mržnje koji su prikazani u sudnici su i oni iz 1991. – od plitvičkog govora u kojem je najavio da će se “kotrljati glave” preko mitinga u baranjskom Jagodnjaku na kojem je govorio da je to srpska zemlja, do govora u skupštini Srbije potkraj ’91. u kojem je pozvao na razmještanje JNA na granice “velike Srbije”, zauzimajući se za obračun s Hrvatskom ako treba i napalm bombama i bez obzira na eventualne civilne žrtve.
Obrana granica “velike Srbije” na području Hrvatske bila je važnija “nego bojati se hoće li pritom pasti neke slučajne žrtve – pa “tko im je kriv – htjeli su rat, imaju rat”, kazao je tada Šešelj u Skupštini Srbije. U Vukovaru, pak, poručio je da “nijedan ustaša ne smije živ otići iz Vukovara”, a kako su tužitelji istaknuli – njegovi dobrovoljci “napravili su upravo ono što je Šešelj govorio”.
Šešelj u Kninu 19.3.1995.
Karadzic & Seselj 1991
I sam je pucao
U Skupštini se u travnju 1992. zauzeo za progon Hrvata iz Vojvodine a na mitingu u Hrtkovcima u svibnju ’92. na kojem je čitan popis Hrvata i Mađara koji moraju otići Šešelj je poručio da će” ako sami ne odu, organizirati prijevoz autobusima” do hrvatsko-srpske granice pa dalje neka idu pješice u “svoju lijepu”.
Dokazujući njegovu odgovornost za vukovarske zločine, tužitelji su kao svjedoke izveli i Šešeljeve dobrovoljce i pripadnike srpskih snaga koji su opisali kako su dobrovoljci Srpske radikalne stranke sudjelovali u zločinima nad Hrvatima, te kako ih je Šešelj tijekom obilaska za vrijeme borbi za Vukovar ohrabrivao da ustraju i sam pucao na hrvatske snage.
Borovo Selo
Ustaske horde...
Organizirao 30.000 dobrovoljaca
Tijekom postupka koji traje od 2007., tužiteljstvo je izvelo 72 svjedoka kako bi dokazali da je Šešelj poticao na progon, etničko čišćenje i ubojstva. Među svjedocima su preživjeli iz Ovčare i Voćina i prognani Hrvati iz vojvođanskog mjesta Hrtkovci. Uz govore mržnje kojima je dehumanzirao pripadnike drugih naroda Šešelj je organizirao 30.000 dobrovoljaca, koje je poslao u Hrvatsku i BiH gdje su činili zločine na području Vukovara, Zvornika, Sarajeva, Mostara, Nevesinja i Hrtkovaca.