Na presici u srpskoj vladi Vučić je rekao da je o situaciji u regiji izvijestio najviše dužnosnike Europske unije i od njih zatražio da kažu je li Srbija učinila nešto pogrešno u kontekstu posljednjih događaja, među kojima je istaknuo ukidanje presuda Branimiru Glavašu i Alojziju Stepincu te otkrivanje spomenika Miru Barešiću, osuđenom za terorizam i ubojstvo jugoslavenskog veleposlanika u Švedskoj Vladimira Rolovića.
'Negativan utjecaj na očuvanje mira u regiji'
U pismu visokoj predstavnici za vanjsku i sigurnosnu politiku Federici Mogherini, predsjedniku Europske komisije Jean-Claudeu Junckeru, povjereniku za proširenje Johannesu Hahnu te predsjedniku Europskog parlamenta Martinu Schulzu Vučić je, kako kaže, izrazio zabrinutost zbog dešavanja u regiji i ukazao na ogoljenu antisrpsku politiku, poglavito u Hrvatskoj. Istaknuo je i da je "riječ o događajima koji ozbiljno ugrožavaju regionalnu stabilnost".
U pismu su, prema njegovim riječima, faktografski navedeni događaji za koje drži da "negativno utječu na očuvanje mira i političke stabilnosti u regiji".
On kaže da je Srbija posljednjih dana morala otrpjeti niz stvari, od podizanja spomenika istaknutim pravomoćno osuđenim tetroistima u zemljama EU do rehabilitiranja i ukidanja presude zločincima iz Drugog svjetskog rata i ratova 90-ih.
Umjesto slanja dopisa, krenuti u euroopeizaciju srpskog društva
Hrvatska neće primati "neprihvatljive" diplomatske note Srbije koja bi se umjesto "neproduktivnog" slanja nota trebala baviti europeizacijom svog društva, poručilo je pak danas hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova.
Naime, srpska vlada poslala je danas notu Zagrebu zbog ukidanja presude Glavašu te otkrivanja spomenika Barešiću. U Beogradu ocjenjuju da je odluka Vrhovnog suda o Glavašu "uperena izravno protiv srpskog naroda", a vezano za Barešića traži da se hrvatska Vlada ogradi "od veličanja osuđenog teroriste" i ukloni spomenik podignut blizu njegove rodne kuće u mjestu Dragama.
Hrvatski otpravnik poslova u Beogradu Stjepan Glas odbio je primiti prosvjedne note, ali ih je Srbija "dostavila redovitim putem", objavilo je srpsko ministarstvo vanjskih poslova.
Takve neprihvatljive i neprimjerene verbalne note hrvatska služba vanjskih poslova više ne prima, doznaje Hina na Zrinjevcu. U MVEP-u ističu da Hrvatska ne dopušta miješanje u njezine unutarnje stvari i neće se spuštati na tu razinu komunikacije. Umjesto neproduktivnog slanja verbalnih nota državna vlast Srbije bi mogla ozbiljno krenuti u političku europeizaciju srbijanskog društva, poručili su vlastima u Beogradu.
Početak rata diplomatskim notama
Rat notama između Zagreba i Beograda pokrenut je nakon nedavnog ukidanja presude kardinalu Alojziju Stepincu, kojom su ga bivše komunističke vlasti 1946. osudile zbog suradnje s ustaškim režimom u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
Službeni Beograd smatra taj potez rehabilitacijom fašizma i ustaške NDH, a Zagreb je pozvao srbijanske vlasti "da ne koriste rječnik propalog jugoslavenskog komunističkog sustava i agresivne velikosrpske politike iz 90-ih godina".