Direktor zagrebačkog Gradskog stambenog komunalnog gospodarstva, Marko Šarić, odlučio je pokrenuti postupak savjetovanja o otkazima za 42 radnika. Oni bi trebali dobiti otkaze u roku od 90 dana, a već postoji i popis imena, koja obuhvaćaju voditelje odjela, ali i spremačice.
U dokumentu službenog naziva "Odluka o pokretanju postupka reorganizacije i optimizacije korporativnih funkcija, postupka savjetovanja u vezi kolektivnog viška te s tim povezanoj rezervaciji sredstava", u čijem je posjedu RTL.hr stoji i u lipu izračunati iznosi otpremnina za svakog radnika. Iako tek ulaze u pregovore sa sindikatima, GSKG je za otpremine osigurao 2.428.526,61 kunu.
Mjere restrukturiranja
Navode i da je "radi održivosti poslovanja Društva i cijele Grupe Zagrebački holding, nužno poduzeti mjere organizacijskog, financijskog i operativnog restrukturiranja, a sve kako bi se smanjili, odnosno spriječili daljnji gubici te poboljšala učinkovitost poslovanja". Dodaju kako imaju potencijalni višak od četiri zaposlenika u financijama i računovodstvu, 17 radnika na općim poslovima te 21 radnika u naplati.
GSKG objašnjava da je "do potrebe za smanjenjem troškova došlo zbog djelovanja različitih čimbenika poslovanja u odnosu na prihode i iskazanog gubitka u poslovanju u 2021. godini nakon pripajanja društva Zagrebačka stanogradnja d.o.o., te daljnjih gubitaka, te je utvrđeno kako je potrebno žurno postupiti prema ovoj Odluci te se stoga pokreću sve potrebne radnje i postupci, odnosno zakonske procedure i savjetovanja, a po čijem provođenju će se utvrditi konačni višak radnika, sve sukladno zakonskim kriterijima te preporukama socijalnih partnera koje je bilo moguće prihvatiti."
Spekulacije o 750 otkaza
Ovo je inače prvi dokument koji govori o višku radnika i otkazima u jednoj podružnici Zagrebačkog holdinga, nakon što je prije koji mjesec najavljeno otpuštanje 750 radnika. Početkom studenoga je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević razgovarao s predstavnicima 19 sindikata unutar Holdinga o ukupnom dugu u gradskoj blagajni od 8,2 milijuna kuna. Gotovo polovica tog iznosa otpada na Holding, ali tada nije bilo riječi o mjerama štednje. Čini se kako je ovo probni balon za provedbu racionalizacije i u drugim podružnicama zagrebačke megatvrtke.