Uslijed koronakrize i zatvaranja granica prepolovio se šoping hrvatskih građana u BiH. Od sredine lipnja, ipak, kako je BiH dopustila ulazak s osobnom iskaznicom bez obveze samoizolacije, krenuo je promet u trgovinama i benzinskim crpkama u Hercegovini, piše Slobodna Dalmacija.
Neke benzinske i trgovine ipak nisu preživjele koronakrizu, poput benzinske crpke u Doljanima koja se dvadesetak godina nalazi između graničnih prijelaza Hrvatske i BiH. Sada je ta benzinska zatvorila vrata i čeka bolje dane.
Trgovine mješovitom robom uz granicu su jedva preživjele dočekavši kupce iz Hrvatske. Imoćani tako često prelaze granični prijelaz Osoje-Vinjani Gornji i kupuju u Posušju. Dubrovčani preko Ivanjice idu u Trebinje, Vrgorčani u Ljubuški, a Neretvani idu prema Čapljini i Mostaru. U Hercegovini se osim kupnje robe široke potrošnje odlazi i na liječničke preglede - za tristotinjak kuna može se napraviti kompletan kardiološki pregled, ultrazvuk srca i ergometrija.
Dalmatinci su stalne mušterije
"Dalmatinci su naše stalne mušterije. Kod nas uglavnom kupuju pivo i suhomesnate proizvode, zatim sir i konzervirane proizvode onih proizvođača koji se ne mogu naći u hrvatskim trgovinama", kažu za Slobodnu u jednom trgovačkom centru blizu granice.
Nakon koronakrize broj kupaca iz Hrvatske je značajno pao, ali je promet živnuo unatrag mjesec dana. Kupuju se i lijekovi, posebno oni koji se kod nas ne mogu nabaviti bez recepta. U Hercegovini su jeftini i kupuju se bez problema. Primjerice, sprejevi za nos, analgetici, paracetamol i ibuprofen su tridesetak posto jeftiniji.
Hrvati odlaze u BiH i kod automehaničara ili po nove dijelove za automobile. Cigarete su također česta roba, na jednoj šteki se uštedi i do 50 kuna, kao i na spremniku eurosupera 95. Na kilogramu rezanog duhana za motanje uštedi se i do 60 kuna, a značajno su jeftiniji i pivo, mineralna...
Model uzdrman, ali i dalje živ
U Hercegovini se organiziraju i svadbe, pa čak i ide kod frizera - frizura je jeftinija 30 posto u odnosu na Dalmaciju. Svadbe su ipak nešto kompleksnije u doba korone s obzirom na prelazak gostiju preko granice. Dalmatince u Hercegovinu privlači i povrat PDV-a prilikom povratka na granicu - jedini je uvjet da kupljena roba mora izaći iz BiH.
Kad se završi s kupnjom i plati na blagajni, hrvatskim državljanima se ispunjavaju obrasci s kojima idu na granicu. Tamo im carinici pregledavaju robu i ovjeravaju obrasce, a oni kod prodavača moraju doći u roku od tri mjeseca kako bi dobili povrat od 17 posto PDV-a, pojasnili su trgovci za Slobodnu Dalmaciju.
Statistika kaže kako je pandemija koronavirusa prepolovila potrošnju stranih državljana u BiH, od čega se većina odnosi upravo na šoping u pograničnim područjima. Pa ipak, ovaj je model i dalje itekako živ.