"Za te ucenike skupljamo po kunu. Znaci, svaki ucenik donese po jednu kunu u ucionicu i tako pridonosimo za onu djecu koja nisu u mogucnosti", kaze uciteljica Maja Skrivanek.
"Neka djeca dolaze ponovno traziti jesti, mi im dajemo. Najvjerojatnije da je to ta situacija da doma malo jedu", kaze kuharica Anka Radicevic.
Tako je u bas svakoj skoli u Zagrebu. Procjena je Ministarstva obrazovanja da u glavnom gradu gladuje 1.500 djece.
"Naravno da je zabrinjavajuce, mislim da bi se drzava i ostale sluzbe trebale pobrinuti za to da nema gladne djece", kaze RTL-u ravnateljica OS Sveta Klara, Tajana Bedakovic Koren.
Porazni rezultati
Pozornost drzave problem je dobio zahvaljujuci ravnatelju skole u Belom Manastiru krajem prosle godine, koji je prvi progovorio o gladnoj djeci.
Sad je podatke prikupilo i Ministarstvo obrazovanja - rezultati su porazni. Za 1600 ucenika zatrazena je pomoc Centara za socijalnu skrb, vecina ju jos nije dobila. Za 8800 ucenika pak nitko nije trazio pomoc za placanje skolske prehrane. Najvise problema ima u Osjecko-baranjskoj i Zagrebackoj zupaniji te na podrucju Siska.
"Mi smo dugo radili na ovoj analizi, zajedno s Ministarstvom socijalne politike i mladih i evo, kao sto vidite, prije nekoliko dana su ponudena konkretna rjesenja", kaze pomocnica ministra obrazovanja, Sabina Glasovac.
Radi se o 24 milijuna kuna koje ce Ministarstvo socijalne skrbi dati udrugama da, medu ostalim, rjesavaju i problem djece koja nemaju za obrok u skoli. http://www.rtl.hr/vijesti/novosti/1535615/roditelji-vise-od-deset-tisuca-djece-ne-mogu-platiti-prehranu-u-skoli/