nevolja za nevoljom /

Snažno nevrijeme donijelo nove probleme Zagrepčanima: 'Potopljeno nam je sve. Uništeno. To je to'

Sustav javne odvodnje Zagreba dug je 2200 kilometara, svaki kanal čisti se svakih pet ili šest godina

27.7.2020.
20:00
VOYO logo

Snažno nevrijeme praćeno tučom stvorilo je sinoć nove probleme u Zagrebu. Poplavljeni su brojni podrumi, stanovi, garaže. Ponovno je potopljena i Klinika za dječje bolesti.

Snažan pljusak

Kratak, ali snažan pljusak. Novi-stari problemi za dio Zagrepčana. S bujicom vode mučili su se u Šestinskom dolu koji se još bori s posljedicama poplave od petka. Uoči olujnog nevremena završili su, tvrde, radovi koji su počeli tijekom karantene. Zbog krivog nagiba ceste, kažu nam, voda s brda slijevala se ravno u njihove garaže.

''Mi smo četiri sata, do tri ujutro lopatali vodu, šljunak, pijesak. Ja sam stajala u vodi do pola lista. Stanari kažu da im se ništa slično nije dogodilo posljednjih 17 godina'', ispričala je Ivka Odvorčić.

''Šahtovi koji su postavljeni i taj odvod, slivne vode koje bi trebale ići, to očito ili nije dovoljno ili je sve začepljeno tako da čim počne kiša, u roku od 3 - 4 minute ti šahtovi se dignu'', rekao je Siniša Bronić iz Zagreba.

Poplavljen je ponovno i jedan stan na Svetom Duhu.

''Potopljeno nam je sve. Uništeno. To je to'', kazao je Zagrepčanin Nenad Cindrić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Marin Galijot /

Direktor Vodoopskrbe objasnio zašto je došlo do poplave u Zagrebu: 'Sustav to nije mogao podnijeti'

Image
Marin Galijot /

Direktor Vodoopskrbe objasnio zašto je došlo do poplave u Zagrebu: 'Sustav to nije mogao podnijeti'

Brojne intervencije

Bila je to jedna od većih intervencija vatrogasaca sinoć.

''Ukupno je bilo četrdeset intervencija noćas, od jutros od 7 sati odradili smo 34. Sad bi to bilo oko 70 intervencija'', izjavio je Zoran Gorički, zapovjednik vatrogasne postaje Jankomir.

Pod vodom su i ovaj put bili hodnici Klaićeve bolnice. Manja je šteta u odnosu na petak kada su uništeni lijekovi vrijedni više od milijun kuna.

''Odmah smo reagirali: djelatnici bolnice, ljekarne, tehničke službe i naše spremačice vrijedne koje su prionule poslu'', kazao je Goran Roić, ravnatelj Klinike za dječje bolesti Zagreb.

A ovako izgleda podzemlje središta grada, kanal star 122 godine, dubok tri i pol metra. Na naš zahtjev snimila ga je kamera Odvodnje spojena na kabel dug 300 metara.

''To je protoka od sanitarnih otpadnih voda koja ide od kućanstva. Kad je bilo ovo nevrijeme, kanal je bio pun do poklopca, čak je i na poklopac išlo van'', rekao je direktor Sektora odvodnje Ranko Gregorin.

Sustav javne odvodnje Zagreba dug je 2200 kilometara. Svaki kanal čisti se svakih 5 ili 6 godina.

''Statistički, svake tri godine će biti veća kiša koja će izazvati poremećaje u sustavu'', dodaje Gregorin.

Konkretnog rješenja još nema, ali je u planu.

''Do kraja ovog mjeseca pripremljena je dokumentacija koju smo pripremali devet mjeseci, za uspostavljanja nadzora upravljanja sustava odvodnje čitavoga Zagreba'', izjavio je Marin Galiot, direktor Vodoopskrbe i odvodnje.

Time bi se, kaže Galiot, mjerila brzina protoka, dojavljivalo bi se stanje crpnih stanica, rešetki, količina vode, sve kako bi se preljevima regulirao status voda koji teče kroz javni odvod. U prvoj noći Vodoopskrba i odvodnja zaprimila je gotovo 400 poziva, a jučer ih je bilo 35. Nove kiše najavljuju se već za četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo