Prema pravosudnim podacima BiH u zadnje 4 godine oko 40-tak građana Hrvatske tražilo je služenje kazne u BiH, a njih 60-tak iz BiH tražilo je služenje kazne u Hrvatskoj.
Jure Martinović, državni tajnik u Ministarstvu uprave, kaže kako se radi o legalnim zahtjevima, temeljenim na sporazumu koji su vlade dviju država potpisale u Splitu 16. 2. 1996.
Kazne zatvora mogu se mijenjati za novac
"Dokument se ne može 'ad hoc' suspendirati, ali se iz njega može istupiti. Otkazni rok je 6 mjeseci, ali ovoga trenutka nijedna strana o tome ne razmišlja. Pravnici na taj sporazum gledaju kao na pomoć države - državi da zadovolji svoj suverenitet u kazneno-pravnoj sferi kad osuđena osoba nije dostupna da se izvrši izrečena kazna. Sporazum ima i socijalno-penološke razloge - proces resocijalizacije i rehabilitacije zatvorenika najviše uspjeha ima u domicilnoj državi, u državi okruženja obitelji, prijatelja i posla", rekao je Martinović za HRT.
Martinović kaže da vjeruje kako sudovi u dokaznoj građi u spisu konkretnog slučaja nisu našli dovoljno razloga za izricanje zabrane napuštanja teritorija RH, a to se moglo zaključiti iz ranijih izjava i ponašanja okrivljenika tijekom postupka.
Na pitanje mogu li se kazne zatvora zamijeniti novčanim kaznama odgovorio je: "Kazne zatvora u kazneno-pravnom sustavu BiH mogu mijenjati za novac. Međutim, radi se samo o kaznama do godine dana zatvora. Takva kazna koša oko 18.000 eura".