Je li Bosna i Hercegovina obećana zemlja za osuđene u Hrvatskoj? Iako se zbog poznatih osoba, a posljednji među njima je Zoran Mamić, može činiti tako - istina je drukčija.
Hrvatska je obećana zemlja za one osuđene u BiH. Naime, dvostruko više osoba iz BiH želi u hrvatske zatvore nego osuđenih u Hrvatskoj u bosansko-hercegovačke.
Kaznu u BiH možete platiti
Umjesto u nekom od hrvatskih zatvora, braća Mamić uživaju u slobodi koju im je omogućilo dvojno državljanstvo. Bivši Dinamov trener Zoran Mamić prije tri dana je obavijestio javnost da zatvorsku kaznu želi služiti - u BiH.
"Da im tamo izdržavanje kazne nije povoljno vjerojatno ne bi išli, radi o situacijama ako imate kaznu zatvora do godine dana, pređete u Bosnu i Hercegovinu tu kaznu možete platiti i ne morate niti jedan jedini dan otići u zatvor", kazao je odvjetnik Anto Nobilo.
No, to u slučaju Mamića mlađeg nije slučaj jer je osuđen na 4 godine i osam mjeseci zatvorske kazne.
"Vjerujem da on očekuje ili da će se utvrditi da nema takvog djela u Bosni i Hercegovini ili on očekuje, možda, da će dobiti blažu kaznu", kaže Nobilo.
Više zatvorenika želi iz BiH u Hrvatsku nego obrnuto
No, pitanje je što osuđeni u Bosni i Hercegovini očekuju da će dobiti u Hrvatskoj. Prema podacima Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine u posljednjih pet godina čak 60 osoba osuđenih u BiH, kaznu zatvora služi ili su služili u hrvatskim zatvorima. Broj osuđenih u Hrvatskoj koji žele u BiH zatvore, poput Zorana Mamića, je gotovo duplo manji. U zadnjih pet godina - 39 osoba. I jednima i drugima zajedničkoj je - dvojno državljanstvo.
"Nisu isti sistemi, nisu iste zapriječene kazne, nisu ista djela, a onda ljudi koriste tu mogućnost da ono, pod navodnicima, povoljnije prođu. Međutim, na te ljude se ne treba ljutiti. Oni koriste samo svoje zakonske mogućnosti. To je stvar država i zakonodavstva", rekao je odvjetnik i bivši sudac Vrhovnog suda Federacije BiH Vlado Adamović.
"To je Mamićevo pravo"
Slično misli i predsjednik Zoran Milanović.
"Ovo što je napravio gospodin Mamić, iskreno govoreći, je njegovo pravo i uopće me ne zanima kakva je njegova poruka. On nije političar niti predstojnik neke udruge. On je nogometni trener. Oni se bave dakle taktikom i strategijom lupanja 400 grama kože", kazao je Zoran Milanović.
A taktika i strategija se koriste, posve jasno, i kad su u pitanju zatvorske kazne. Velik broja osuđenih u Bih koji želi u hrvatske zatvore ne bira to zbog uređenosti zatvorskih zgrada i ćelija, sasvim su sigurni naši sugovornici.
"Ne znam da su naši zatvori nešto bolji nego čuvena Zenica iz Bosne i Hercegovine", kazao je Nobilo.
"Konkretno, centralni zatvor u Sarajevu i njegova odjeljenja to je na jednom vrlo viskom, rekao bih, europskom nivou", kaže odvjetnik Ifet Feraget.
Kad bi na europskom nivou bila i suradnja pravosuđa Hrvatske i BiH slično onako kako funkcionira europski uhidbeni nalog- problema, kažu naši sugovornici, ne bi bilo. Do tada osuđenici s presudama mogu kao u shoppingu - birati gdje im je povoljnije.