SLUČAJ LOBISTICA: /

Supruga ministra energetike ključna je suradnica lobistice za vjetroelektrane. Je li ta situacija normalna?

Image
Foto: Pixsell

Ministar energetike Tomislav Ćorić sklon je vjetroelektranama za koje lobira udruga OIE Maje Pokrovac,

19.9.2019.
7:12
Pixsell
VOYO logo

"Domaćoj energetski intenzivnoj industriji treba odmah zakonski omogućiti direktnu kupnju električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije od HROTE-a (Hrvatskog operatora tržišta energije) kao prijelazno rješenje za direktne korporativne PPA ugovore (ugovore o otkupu električne energije, op.a.)", jedna je od izjava gospođe Maje Pokrovac, direktorice gospodarskog udruženja Obnovljivi izvori energije, nedavno objavljena u Poslovnom dnevniku, u okviru teme o korištenju vjetra u hrvatskoj energetici, pod naslovom "Vjetar je glavni izvor energije u EU-u, a Hrvatska koristi tek 10 posto, no to je prilika mnogima".

U tekstu se, posve legitimno, razgovara sa stručnjacima za vjetroelektrane i oni, naravno, zagovaraju – pojednostavljeno – da ih u Hrvatskoj bude što više. Kao što vidimo iz izjave gospođe Pokrovac, zaziva se da se "odmah zakonski omogući…", dakle, da se zakoni i regulative poslože kako bi se lakše kroz njih probili oni koji zagovaraju vjetroelektrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novinar u jednom trenutku spominje da se u Hrvatskoj "kako u generalnoj tako i stručnoj javnosti" sve više može čuti da je Hrvatska dosegnula svoj plafon po pitanju vjetroelektrana, ali predsjednica udruge OIE, te još dvoje sugovornika, Ivan Šimić iz konzultantske tvrtke Energovizija, i Aljoša Pleić, direktor Acciona energije za Hrvatsku, uzvraćaju da to nipošto nije točno. Ima još mjesta, ima još potrebe! "Prema njihovim analizama potencijala vjetroenergije ima više od 15.000 MW samo na prostoru priobalja bez pučinskih elektrana", kaže Pleić.

Image
Foto: Pixsell

Tomislav Ćorić i Maja Pokrovac

Osobna poveznica s ministrom Ćorićem

On, uostalom, niti ne negira da on i cijela ekipa iz udruge OIE lobiraju za veću integraciju svih oblika obnovljive energije. Također, ovo je trenutak u kojem se mijenja dosadašnji oblik subvencioniranja energije iz obnovljivih izvora energije, a iako brojni stručnjaci ističu da je u Hrvatskoj ne treba više nikako poticati jer je postala sama po sebi konkurentna, Ministarstvo energetike najavljuje premijski model za koji su jako zainteresirani investitori koji "guraju" vjetroelektrane. Radi se o biznisu u kojem se vrte milijuni i Hrvatska je izložena interesu jakih inozemnih igrača, od kojih mnogi financiraju rad gospodarskog udruženja OIE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jasno je vidljivo da se lobira sto na sat. Jedino što u Hrvatskoj lobiranje nije zakonski regulirano. A udruga Obnovljivi izvori energije ima vrlo neobičnu i dosta snažnu poveznicu – s resornim ministrom, Tomislavom Ćorićem, osobno.

Maja Pokrovac, predsjednica gospodarskog udruženja Obnovljivi izvori energije je ujedno i predsjednica Hrvatskog društva lobista, a potpredsjednica tog društva jest – Dubravka Sinčić Ćorić, supruga ministra energetike koji odlučuje o promjeni tarifnog modela za obnovljive izvore energije, ili pojednostavljeno – o tome hoće li se u Hrvatskoj lakše i jednostavnije razvijati posao s vjetroelektranama i hoće li vlasnici ubirati još veći profit.

Dugogodišnja povijest suradnje dviju lobistica

Maja Pokrovac i Dubravka Sinčić Ćorić povezane su kao bliske suradnice u lobističkoj udruzi, druže se i kontaktiraju, pa i u neformalnim situacijama. Dovoljno je izlistati javne objave da se dođe do jasne linije dugogodišnjeg druženja: još dok je gospođa Maja Pokrovac radila u Hrvatskoj udruzi poslodavaca, a Dubravka Sinčić Ćorić, ekonomistica, profesorica s Katedre za marketing Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, bila je tajnica Hrvatskog društva lobista, te su obje sudjelovale na okruglim stolovima i konferencijama o lobiranju, a posebno je zanimljivo da su se bavile – transparentnošću tog procesa. Dubravka Sinčić Ćorić, potpredsjednica Hrvatskog društva lobista, bila je i šefica radne skupine u Uredu predsjednice koja se bavila brendiranjem i koja je isporučila preporuke Vladi RH i najavila očekivanja da se pri Vladi osnuje poseban ured za brendiranje – ali nitko više ne spominje hoće li doći do realizacije ideje.

Naravno, Hrvatska nema reguliranu lobističku djelatnost, pa sve može i ne mora biti prihvatljivo. Šteta, jer ovo je trenutak u kojem bi bilo važno vidjeti dokle smije dosegnuti legalno lobiranje. Valja se podsjetiti i jednog drugog odnosa suprug-političar i supruga konzultantica koji je završio odlukom Povjerenstva za sukob interesa. Tomislav Karamarko, bivši potpredsjednik Vlade i predsjednik HDZ-a, podnio je i ostavku zbog afere Konzultantica, odnosno činjenice da je njegova supruga, Ana Karamarko, radila za tvrtku konzultanta/lobiste MOL-a, Joze Petrovića, istovremeno dok se on bavio arbitražnim sporom MOL-a i hrvatske strane u Ini. U slučaju "lobistica" linija nipošto nije tako jednostavna, no postoje li uopće mehanizmi da se rasvijetli je li i u ovom slučaju možda moguće neprimjereno pogodovanje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Supruga ministra Dubravka Sinčić Ćorić i Maja Pokrovac blisko surađuju

Ministar nije želio komentirati slučaj

Izgleda da ni ministar Ćorić ne skriva svoju sklonost projektima udruge koju vodi predsjednica Hrvatskog društva lobista u kojem je njegova supruga potpredsjednica. Upravo je on otvorio njihovu konferenciju "Dani dobrog vjetra" koja je održana u lipnju ove godine. Ministar Ćorić je govorio o Strategiji energetskog razvoja RH, da je ona vrlo jasno usmjerena, orijentirana na obnovljive izvore energije, a "dosadašnja praksa pokazala je da se sektor proizvodnje energije iz vjetra nekako najbolje snašao". Drugim riječima, i ministar je otvoreno pokazao simpatije za ekipu oko vjetroelektrana – jer se, eto, oni "nekako najbolje snalaze".

Ministar Ćorić nije, na žalost, odgovorio na upit Net.hr-a o tome smatra li problematičnim činjenicu da je izložen lobiranju šefice udruge koja ima direktnu poveznicu s njegovom suprugom, ali gospođa Maja Pokrovac odgovorila je na nekoliko postavljenih pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasila je da njezina pozicija predsjednice Hrvatskog društva lobista – volonterska pozicija, a da je njezino radno mjesto "direktorica OIE Hrvatske koje je gospodarsko interesno udruženje".

HDL je, izdvaja Pokrovac, "jedina strukovna udruga u Hrvatskoj koja se već deset godina zalaže da se lobistička struka ozakoni u Hrvatskoj i koja je, još nažalost jedina uz BIH, u cijeloj ovoj regiji koja još nije ozakonila ovu djelatnost." Pokrovac kaže da su i nju na funkciju predsjednice, kao i Dubravku Sinčić Ćorić na funkciju potpredsjednice – izabrali članovi HDL-a.

Pokrovac: 'Bavimo se različitim područjem'

Na pitanje smatra li da se zbog svog odnosa sa suprugom ministra energetike našla u boljem položaju i prema ministru, gospođa Maja Pokrovac, odgovara niječno. "Kako se gospođa Sinčić Ćorić ne bavi proizvodnjom električne energije iz domaćih obnovljivih izvora energije, a ja se ne bavim akademskim područjem gospođe Sinčić Ćorić i ne vidim i ne smatram da zbog toga postoji ikakav povlašteni položaj. S gospođom Sinčić Ćorić se ne družim privatno, niti smo prijateljice", objašnjava gospođa Pokrovac.

"Mislim da su moje obje funkcije dovoljno javne, kao, vjerujem, i moji rezultati, te da je jasno da bilo da se radi o ovom ministru ili bilo kojem drugom, radim po načelima profesije, a to znači – transparentno zastupam interese domaće proizvodnje i obnovljive energije kako bi Hrvatska bila bliže energetskoj neovisnosti", piše još u odgovoru direktorice gospodarskog udruženja koje upravo lobira kod ministra energetike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pixsell

Ministar za Net.hr nije želio komentirati ovaj slučaj

Zanimljivo je da Hrvatsko društvo lobista, od kada je osnovano, 2008. godine, zagovara ozakonjenje lobističke struke u Hrvatskoj, i tvrdi da želi da se uvedu pravila igre, prema kojima bi postalo jasno gdje počinje i završava lobiranje i može li ministar i pod kojim uvjetima surađivati s lobistima, pa i može li supruga ministra biti u kombinaciji s lobistima ili se tu ipak upada u liniju mogućeg neprimjerenog utjecaja. HDL se, primjerice, oglasio priopćenjem i u vrijeme već spomenute afere Konzultantica. Objavili su da Jozo Petrović, kojeg se smatralo glavnim lobistom MOL-a, nije "registrirani lobist", te su se i tim povodom založili za uvođenje reda u lobističku djelatnost. No, tri godine kasnije – nema pomaka. Iako u vodstvu HDL-a ima nekoliko vrlo utjecajnih osoba.

Dugogodišnji predsjednik HDL-a, bivši ministar vanjskih poslova, Mate Granić, danas je savjetnik u Uredu predsjednice, ali i vrlo utjecajan suradnik premijera Andreja Plenkovića, a sadašnja predsjednica, Maja Pokrovac, utjecajna lobistica u energetici, a potpredsjednica supruga ministra, suradnica predsjednice oko "brendiranja", no, nikako da se uvede reda u lobiranju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nesređivanje lobističke djelatnosti odgovara i političarima i lobistima

Dapače, i dalje nam se događaju situacije u kojima je nemoguće procijeniti je li došlo do neprimjerenog utjecaja, kao u ovom slučaju s energetikom. Jedno je, izgleda, teorija, a drugo praksa. Da se sve posložilo i propisalo, možda ne bi bilo moguće ovako?

Zorislav Antun Petrović, poznati antikorupcijski stručnjak, nije htio ulaziti u detalje ovog zamršenog odnosa u slučaju lobistica, ali naglašava da "situacija kad neka osoba ima visoku poziciju u organizaciji kojoj je primarni interes suradnja s institucijom koju vodi partner te osobe apsolutno neprihvatljiva."

"Bez obzira kolika bila razina transparentnosti u interakciji te organizacije i institucije daleko je bolje za obje strane, a posebno za dužnosničku, da netko da ostavku na svoju poziciju", kaže Zorislav Antun Petrović. On također upozorava da se u Hrvatskoj o donošenju Zakona o lobiranju "govori već više od desetljeća", te da je to situacija koja "lako može odgovarati i političarima i lobistima".

"Bez jasnih pravila političari u slučaju izbornog neuspjeha lako mogu postati lobisti i svoja znanja, a posebno kontakte u sustavu javne vlasti mogu fino kapitalizirati. Podsjećam da u Hrvatskoj, za razliku od SAD-a, saborski zastupnici, odnosno, općenito članovi nekog predstavničkog tijela, praktični i nemaju utjecaja na kreiranje zakona, tako da je za ubacivanje nekog rješenja u propise važniji netko iz ministarstva nego predsjednik nadležnog saborskog odbora", komentira lobističko-političke odnose u Hrvatskobivši predsjednik Transparency international u Hrvatskoj, Zorislav Antun Petrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo