Kopački rit, fiš, vino, tamburica i kulen. Asocijacije na Baranju, kraljicu kontinentalnog turizma. Uz kulen sada bi mogli dodati i kulenovu seku i kobasicu - Slavonci imaju svoj adut - Kuću baranjskog kulena.
Tamo su nas dočekali ovogodišnji šampioni Dana hrvatskih kobasica u proizvodnji kulenove seke i slavonske kobasice. Ocjenjivanje je održano u sklopu projekta „S klobasicom u EU“ u istarskom Svetom Petru u Šumi.
A za kvalitetan proizvod potrebne su kvalitetne sirovine, domaća paprika i balans sastojaka.
OPG-ovac Milorad Stojković govori: "Izbalansirat da ništa nije previše, da ničega ne dolazi najednom da vas ugrize ljutina, da biber osjeti se puno, da osjeti se bijeli luk. Znači kad izbalansirate sve te začine onda dobivate jednu kompaktnost i jedan krasan okus.
Kuća baranjskog kulena nastala je suradnjom udruge proizvođača i lokalne samouprave, s ciljem edukacije, prezentacije i cjelogodišnje proizvodnja te jamstva kvalitete.
Miodrag Komlenić, predsjednik udruge proizvođača baranjskog kulena govori: "Netko ima malo odimljeniji proizvod, malo ljući, netko malo slabiji, ovisno o tome kakve su preferencije kupaca. Međutim ono što je svima zajedničko to je standardna sirovina i vrhunska kvaliteta".
Šampionima pobjeda u konkurenciji više od 100 proizvođača puno znači.
"Kad jednom dobijete šampionsku titulu pa svakome je to ono vrh i daje vam onda poticaj da radite još više i kvalitetnije", dodaje Stojković.
I da s domaćeg tržišta izađete i na svjetsko. Uz kvalitetu za to je potrebna i kvantiteta.
"Mislim da mi svi skupa trebamo zajedno nastupiti i onda imamo jednu moć, imamo jednu kvalitetu, imamo jednu kvantitetu. To je put kojim treba ići i to je ono što je sada naš sljedeći korak", ističe Komlenić.
Ukoliko na tom putu budu imali i dodatnu promociju od strane Ministarstva turizma i poljoprivrede, baranjski šampioni u uspjeh ne sumnjaju.