Poklič "za dom spremni" na početku pjesme "Bojna Čavoglave" pjevača Marka Perkovića Thompsona nije prekršaj, odlučila je većina sudaca Visokog prekršajnog suda na općoj sjednici toga suda u srijedu.
Čelnik Domovinskog pokreta Miroslav Škoro pozdravio je odluku suda.
''Domovinskom pokretu Domovinski rat je svetinja. Zato pozdravljamo presudu po kojoj pozdrav Za dom spremni u pjesmi Bojna Čavoglave, simbolu Domovinskog rata, nije prekršaj. Apsurd je da se to uopće dovodilo u pitanje, posebno kada znamo da se slobodno maše jugoslavenskim, ali i komunističkim simbolima što je protivno rezoluciji Vijeća Europe 1481, a groblja krase spomenici četničkim vojvodama. Nikada ne smijemo zaboraviti tko je zaslužan za našu slobodu, kao ni tko je odgovoran za našu patnju i kakve simbole je nosio'', napisao je Škoro.
Thompson će moći i dalje uzvikivati 'Za dom spremni' na koncertima
Pravno stajalište koje su suci zauzeli na današnjoj općoj sjednici je obvezujuće za sve suce tog suda pa time i za tročlano sudsko vijeće koje je potkraj prošle godine presudilo da poklič "za dom spremni" na početku Thompsonove pjesme nije prekršaj.
Temeljem te presude koju je danas podržala velika većina sudaca Visokog prekršajnog suda Marko Perković Thompson će poklič "za dom spremni" i dalje moći neometano izvikivati na koncertima u Hrvatskoj.
Na sjednici o kontroverznom pokliču odlučivalo je 20 sudaca iz sva četiri odjela tog suda: Odjela za javni red i mir, koji je i nadležan za tu vrstu prekršaja, Odjela za financijske i gospodarske prekršaje, Odjela za prometne prekršaje i Odjela evidencije sudske prakse.
Presuda u slučaju Thompson suprotna je nizu pravomoćnih presuda koje je od 2015. do studenog prošle godine donio Visoki prekršajni sud u kojima su odreda prekršajno kažnjavani oni koji su javno izvikivali ili isticali taj poklič.
U lipnju prošle godine Visoki prekršajni sud je novčano kaznio makarskog pjevača Maria Rosu za izvikivanje pokliča "za dom spremni" na početku izvođenja pjesme ''Bojna Čavoglave'' na koncertu u Makarskoj.
Ustavni sud je u više odluka zauzeo stajalište da je riječ o pozdravu suprotnom temeljnim načelima Ustava Republike Hrvatske.