Angela Merkel u Njemačkoj se bori sa sve većim pritiskom političkih partnera koji traže vraćanje migranata s granice. Talijanski premijer najavljuje novo radikalno rješenje, a Andrej Plenković poručuje da će zaštititi hrvatske interese.
Dobro raspoloženi, iako je na rasporedu teška tema. Većini je na pameti bila ista riječ...
No svatko je na sastanak stigao sa svojim motivima i interesima...
"Ono što je za Hrvatsku ključno je pitanje ove istočno mediteranske rute, što za nas znači što snažniju i kvalitetniju kontrolu granice između Turske i Grčke, Turske i Bugarske...", kaže premijer Andrej Plenković.
A kako bi se spriječilo ilegalne migracije dalje preko Hrvatske.
Njemačka kancelarka na sastanak je pak stigla pod pritiskom svojih političkih partnera koji prijete idejom vraćanja migranata s njemačke granice! A prije nego je i stigla u Brisel znala je da jedinstva tu neće biti. Uostalom Mađarska, Poljska, Slovačka i Češka nisu htjele ni doći.
"Stoga imamo mogućnost bilateralnih i trialateralnih dogovra kako bismo iskoristili vrijeme i pomogli jedni drugima. Ne čekajući uvijek svih 28 zemalja članica, treba razmotriti što je kome važno", ističe njemačka kancelarka Angela Merkel.
Novoj talijanskoj Vladi važno je smanjiti broj migranata i podijeliti odgovornost! Pa su i danas nastavili odbijati prekrcane brodove s Mediterana. A u Brisel su, tvrde - pritom ne otrkivajući detalje - stigli s novim rješenjem!
"Temelji se na novoj paradigmi rješavanja problema migracija! Zove se Europska strategija za migracije s više razina", govori talijanski premijer Giuseppe Conte.
Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije najviše migranata ove je godine stiglo baš u Italiju. Njih više od 16 tisuća! Još 12 i pol tisuća i Grčku i otprilike toliko u Španjolsku!
Ukupno - do 20. lipnja preko Mediterana do Europe je stigla 41 tisuća migranata. Značajno manje nego do istog datuma lani i 6 puta manje nego 2016.
"Metoda koju ćemo danas usvojiti, a koju smo mi u Francuskoj usvojili prije nekoliko tjedana sadrži s jedne strane zajednički rad zemalja članica, zemalja odakle migranti dolaze i zemalja koje prolaze izvan Europske unije", ističe francuski predsjednik Emmanuel Macron.
Kao jedno od mogućih rješenja spominje se i centre za prihvat izvan Europske unije. A što ako Njemačka postroži politiku, pa uslijedi lančana reakcija i svi krenu vraćati migrante?
"Znate i sami da gotovo ni u jednom slučaju nije riječ o prvom ulasku na teritorij EU, nego naprotiv najmanje drugom. Zato želimo preciznu, proporcionalnu i jasno slijedivost tih ulazaka i na taj način zaštitu hrvatskih interesa", ističe Plenković.
Sastanak je neformalan. Pa se ne očekuju konkretne odluke, već priprema terena za summit krajem idućeg tjedna.
U Bihaću u kojem se, prema nekim procjenama, nalazi dvije i pol tisuće migranata bio je i naš Boris Mišević. U videu pogledajte kakvo je stanje tamo.