Sina Dražena Josip je posljednji put vidio prije 24 godine. On je imao samo 21 godinu, kada je kao pripadnik MUP-a iz Zagreba 1991. završio na ratištu u okolici Petrinje. Nakon ranjavanja završio je u sisačkoj bolnici gdje mu se gubi svaki trag.
"U nekadašnjoj Patologiji sisak mu se gubi svaki trag. Uglavnom postoje pisani tragovi, postoji sve do trenutka dolaska u Patologiju Sisak, ali izlaza nema", priča njegov otac Josip Mužić.
Od tada neumorno traže istinu, no još uvijek ne znaju gdje je završilo tijelo njihovog sina.
"Molio sam ljude koji su na vlasti, ali pomoći nema. Svi su lijepo obećavali, ali ništa nisu poduzimali. Umjesto da se išlo tragom svih ovih godina, nešto bi se sigurno pronašlo. Možda, koje sam toliko puta našao, za mene ne znači ništa", u suzama je ispričao Josip.
Dražen je samo jedna od 1.591 osobe za kojima se traga još od
Domovinskog rata.
Na Međunarodni dan nestalih osoba na Memorijalnog groblju u
Vukovaru položeni su vijenci i zapaljene svijeće za sve one čija
je sudbina još nepoznata. Vukovarske obitelji tragaju za oko 300
svojih najmilijih.
"Svi smo svjesni da je istina u našem susjedstvu, naši najbliži susjedi imaju istinu, samo je pitanje trenutka kad će nekom proraditi savjest i otrkiti podatke o masovnim pojedinačnim grobnicama", rekla je Sandra Milić, tajnica Udruge djece poginulih i nestalih branitelja Domovinskog rata.
Posljednjih godina identificirano je 85 posto posmrtnih ostataka, no Hrvatska od Srbije još uvijek traži odgovore, poput podataka o premještenim masovnim grobnicama i dokumentaciju iz vukovarske bolnice.
"Brojka od 1.591 nepronađenih osoba je velika, nama je velika i jedna nestala osoba i činimo sve što je u našoj mogućnosti kako bi ta brojka bila svedena na nulu, iako sam svjestan da je to gotovo nemoguća misija", izjavio je ministar branitelja Predrag Matić.
Međunarodni dan nestalih dan je sjećanja na sve osobe koje se smatraju nestalima - u nacionalnoj evidenciji ukupno ih 2.573.