'Četiri posto više svima ili štrajk', glasio je zahtjev sindikata, no povećanja plaća za učitelje i profesore nema pa će u petak umjesto na nastavu - u sindikalnu akciju.
"Predizborno je vrijeme, izgleda da ima para za mnoge, samo za nas nema kao što je normalno. Za penzionere ima, za zdravstvo ima, za subvencije i za struju ima, ali za nas nemaa", izjavio je Nenad čatipović, profesor u Graditeljsko-geodetskoj tehničkoj školi u Splitu.
Iako je ministar obrazovanja Vedran Mornar prosvjetarima jučer zaprijetio sudskom zabranom štrajka, od tog poteza je, kako doznajemo, odustao. Ministar se nada da do štrajka ipak neće doći. No, sindikati su odlučni: štrajkat će dok se ne ispune njihovi zahtjevi.
"Te sve prijetnje o neplaćanju štrajka i potencijalnoj zabrani štrajka će možda zaplašiti dio ljudi, no ono što je izuzetno važno reći jest da je sada vrijeme da se kaže dosta podcjenjivanju potplaćenosti i da se sada moramo sada izboriti za naša prava", rekla je predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem.
Štrajka neće biti samo ako Vlada pošalje pisani sporazum. Podršku imaju i od učenika, neki od njih u petak u školu ne planiraju doći.
"Ja taj štrajk podržavam, jer uostalom neće biti škole, što je još bolje za nas", rekla je Ana, učenica Geodetsko-graditeljske škole u Splitu.
Mnoge škole, osobito osnovne, osigurati će nastavu i produženi boravak.
"Ukoliko se neki učitelji odluče priključiti štrajku, ostali učitelji će biti na stručnoj zamjeni tako da učenici neće osjetiti da su učitelji u štrajku i da nastava i sve ostale aktivnosti odvijati će se normalno", izjavila je Jasmina Hamer, ravnateljica OŠ Tina Ujevića u Zagrebu
Sindikati tvrde da će u osnovnim školama u štrajk više od 66 posto učitelja. Školska godina tek je počela, a učionice će za dva dana ponovno biti prazne.