Iz Sindikata obrazovanja, medija i kulture Hrvatske poslali su otvoreno pismo ministrici obrazovanja Blaženki Divjak u kojem upozoravaju da odgojitelji u predškolskim ustanovama, kao prvi učitelji, nisu dobili na važnosti koja im pripada unutar njezina ministarstva i da su suočeni s lošim uvjetima rada.
- Prosvjetari ispred Muzeja iluzija: 'Ne povezujte nas s politikom. Na sastanak sa Škorom neće se ići'
Istaknuli su i kako još ne znaju što se namjerava poduzeti kako bi uvjeti rada zaposlenih u dječjim vrtićima bili humaniji, te kako bi smjernice i ciljevi s papira postali njihova stvarnost.
Ministricu Divjak u pismu su izvijestili da jedinice lokalne uprave i samouprave i Grad Zagreb ne provode zakone i propise koji reguliraju tu djelatnost i da bi taj problem trebalo rješiti Ministarstvo obrazovanja.
Zbog toga su, kažu, poslali više zamolbi za sastanak na kojem su ministrici željeli iznijeti probleme i predložiti rješenja, ali nikada nisu dobili nikakav odgovor.
"Odgojitelji rade u iznimno stresnim situacijama, pod pritiskom, s velikim brojem djece u grupi, što dovodi u pitanje provođenje odgojno-obrazovnog rada na kvalitetan način. Odgojitelji odrađuju puno više sati rada s djecom od zakonski dopuštenog, a nisu im priznati kao prekovremeni rad", ističu iz sindikata.
Podsjećaju i kako je i u sustavu sve više djece s teškoćama u razvoju, ali bez dodatnih odgojitelja za pomoć i potporu skupini, odgojitelji u privatnim i vjerskim vrtićima opterećeni su radom na više poslova. Također smatraju da je premalo novih dječjih vrtića s obzirom na potrebe.
Zbog tih problema, odgojitelji odlaze, a u sustav se uvode nestručne i nekompetentne osobe, upozoravaju iz sindikata.
"Samo motivirani radnici mogu podignuti vrtiće na stručnu i višu razvojnu razinu", poručuju iz Sindikata obrazovanja, medija i kulture te ističu da velikuodgovornost odgajatelja zasad prepoznaju i cijene samo roditelji.