Djelatnici Centra za socijalnu skrb Šibenik okupili su se danas tijekom pauze ispred svog sjedišta na poziv Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi i Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi, kako bi izrazili nezadovoljstvo stanjem u sustavu i pružili podršku kolegama iz Centra za socijalnu skrb u Zadru.
– Stalo nam je do naših korisnika, a stalo nam je i do sebe samih koji vlastitim radom dajemo svoj obol i doprinos društvu u kojem živimo – poručila je Anka Maslač, sindikalna predstavnica.
Šibenski socijalni radnici daju podršku ravnateljici Burčul
Socijalni radnici godinama su očekivali kako će njihove interese zaštititi resorno ministarstvo i strukovne udruge i ne žele više dopuštati narušavanje njihovih ljudskih prava, profesionalnog digniteta i prava korisnika. Tvrde da je resor socijalne skrbi već desetljećima zapušten.
– U šibenskom centru zaposleno je 40 osoba i po aktualnom pravilniku, koji je nerealan, nedostaje 13 stručnih radnika. Stvarne potrebe su veće, a jedan od razloga su i brojne ovlasti koje su nam nagurane iz drugih sustava, rekla nam je Davorka Grbac Plavčić, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Šibenik.
Pred okupljenim šibenskim socijalnim radnicima Nina Živković, socijalna radnica Centra u Šibeniku pročitala je očitovanje šibenskog Centra koje je poslano nadležnoj ministrici, premijeru, predsjedniku Sabora, predsjednici Republike hrvatske i pučkoj pravobraniteljici.
– Kao profesionalci znamo da je zločin osobni čin i da odgovornost za nasilje leži na nasilniku. Međutim, kad god se dogodi neko obiteljsko nasilje ili tragedija u našoj zemlji, u javnosti se redovito krivnju pokušava pripisati stručnim radnicima i ravnateljima centara za socijalnu skrb. Slušajući najistaknutije predstavnike vlasti, s pravom, neupućena javnost pretpostavlja ili je uvjerena da su centri za socijalnu skrb jako moćne institucije – pišu šibenski socijalni radnici.
Šibenski socijalni radnici daju podršku ravnateljici Burčul
Svjesni su, kažu, da je takvo uvjerenje javnosti dijelom i njihova odgovornost i to samo zato jer su obavezom etičkog kodeksa i profesionalne tajne u svakoj medijskoj hajci ostali šuteći, smatrajući da tako najbolje štite interese korisnika.
– Posljednji tragični slučaj u Zadru nas je osvijestio da smo sami dužni tražiti svoja prava, a time i zaštitu naših korisnika. Ljudska prava socijalnih radnika su povrijeđena onda kada vam se daje veliki broj slučajeva, od 100 do preko 500 godišnje, gdje ste vi unaprijed određeni kao žrtva mogućeg propusta – citirali su Ruth Stark, predsjednicu Međunarodne federacije socijalnih radnika.
Uz zahtjev od nadležnog ministarstva i čelnih državnih institucija da prihvate svoj dio odgovornosti za probleme u sustavu socijalne skrbi, šibenski socijalni radnici zahtijevaju primjenu propisanih standarda i njihovo usklađivanje s europskim standardima jer samo u šibenskom Centru lani su svi stručni radnici radili s dvostruko većim brojem korisnika nego što propisuje pravilnik, a dodatno su prisiljeni biti skrbnici za jednog do devet štićenika.
Šibenski socijalni radnici daju podršku ravnateljici Burčul
Traže i reformu centara za socijalnu skrb kroz razdvajanje višestrukih i međusobno nespojivih uloga koje sada imaju u svojim postupanjima, zatim smanjivanje broja javnih ovlasti centara, kojih je više od stotinu te izmjenu zakona kojim im je nametnuta obveza prihvaćanja skrbništva koju će uputiti i na preispitivanje ustavnosti te odredbe.
VEZANE VIJESTI
- Zadarski socijalni radnici osudili izjave Murganić o 'slučaju Pag': 'Svoj posao obavljamo savjesno'
- Obrat u 'slučaju Pag': Stručni nadzor nije utvrdio teže propuste zadarske socijalne službe?
- Udomiteljica koja je izgubila dijete: 'Gospodo, zbog posljedica vaših krivih odluka umiru djeca!'
Zaposlenici Centra za socijalnu skrb traže i zakonsku zaštitu od napada proglašenjem statusa službenih osoba te stvaranje mreže socijalnih usluga koje će biti dostupne korisnicima onda kada ih trebaju, jer danas nije tako.