Prve dugoročne vremenske prognoze za ovo zimu neće se svidjeti ljubiteljima hladnoće.
Naime, sva tri prognostička modela američki CFCv2 te europski ECMWF i UKMO predviđaju topliju zimu od prosjeka na cijelom kontinentu.
Sudeći po karti ECMWF-a, iznad Atlantika se očekuje niži tlak zraka, a iznad Europe visok, odnosno anticiklona.
Zbog neprestanog divljanja atlantskih ciklona ne možemo očekivati dugotrajne zimske "epizode".
Ovo nije prvi put
Prema predviđanju modela, Europa će se tijekom 3 zimska mjeseca (prosinac, siječanj, veljača) uglavnom nalaziti u toplom sektoru ciklona i pod dominantnim južnim i jugozapadnim strujanjem.
Ovakvu vremensku monotoniju smo već vidjeli kada u prosincu 2016. godine ponegdje nije pala ni kap kiše.
Nizine unutrašnjosti zemlje tako će vrlo vjerojatno imati "umjetnu zimu" zbog inverzije i sloja magle, dok će gorje i dio Jadrana biti topliji i veći dio dana obasjani sunčevim zrakama.
Severe Weather Europe je uz dugoročnu prognozu za zimu napomenuo da se radi o ranim prognostičkim modelima, rađenima tri do pet mjeseci unaprijed, koji donose samo osnovne trendove vremena i nagovještaje potencijalnog razvoja.
Blaga jesen
Dok čekamo toplu zimu, čini se da će i jesen biti blaga. Pretežno sunčano i iznadprosječno toplo čeka nas i sutra.
U zapadnim predjelima unutrašnjosti te na sjevernom Jadranu u ponedjeljak će biti više oblaka, osobito prijepodne, a u Gorskome kotaru i na riječkom području može pasti i malo kiše.
Ujutro je moguća magla dok će vjetar biti slab do umjeren jugozapadni.
Jutarnja temperatura zraka kretat će se od 9 do 12, a na Jadranu od 15 do 17. Najviša dnevna bit će između 21 i 26 °C, javlja Meteo.hr.