prekinuta saborska sjednica /

SDP-ovci sjeli na mjesta gdje sjede ministri u znak prosvjeda: Ništa od rasprave o prijedlogu o pobačaju

Image
Foto: Patrik Macek/Pixsell

Željko Reiner tako je odlučio nakon što su SDP-ovi zastupnici ustrajavali na tome da nema uvjeta za raspravu

5.2.2020.
23:12
Patrik Macek/Pixsell
VOYO logo

Saborska sjednica prekinuta je u srijedu navečer jer nisu stečeni uvjeti za raspravu o SDP-ovom Prijedlogu zakona o medicinskom postupku prekida trudnoće s obzirom na to da se Vlada o njemu nije očitovala, a predstavnik Vlade nije se pojavio na sjednici.

Predsjedavajući potpredsjednik Sabora akademik Željko Reiner tako je odlučio nakon što su SDP-ovi zastupnici ustrajavali na tome da nema uvjeta za raspravu i da je treba odgoditi te će se o toj točki raspravljati kada se steknu uvjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav rasplet uslijedio je nakon niza stanki, opomena SDP-ovim zastupnicima i međusobnim optuživanjima za kršenje Poslovnika. 

Prijedlog je u ime Kluba SDP-a obrazložio Arsen Bauk naglasivši kako njime žele postići da pobačaj bude legalan, dostupan i besplatan, a rezultat je nečinjenja Vlade, jer ga nije predložila, iako ju je na to obvezao Ustavni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, prema odluci Ustavnog suda iz 2017. Vlada je trebala izraditi zakonski prijedlog do veljače prošle godine, ali to nije učinila.

Bauk je izrazio žaljenje što se Vlada o njihovom prijedlogu nije očitovala te nije uputila svog predstavnika, a o njemu se nije očitovao ni matični odbor, pa je u znak prosvjeda sjeo na mjesto u sabornici na kojem inače sjede predstavnici Vlade na što ga je predsjedavajući potpredsjednik Sabora akademik Željko Reiner zamolio da "ne radi cirkus". Bauk je zbog dodatnih konzultacija zatražio stanku koju je Reiner i odobrio.

No, nakon stanke Bauk je ponovno sjeo na isto mjesto i u tome su mu se pridružila još trojica SDP-ovih zastupnika - Saša Đujić, Željko Jovanović i Domagoj Hajduković.  

Hrvoje Zekanović (Hrvatski suverenisti) predložio je predsjedavajućem da raspravu o tom zakonskom prijedlogu raspravljaju sutra u četvrtak, no to nije prihvaćeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branko Bačić (HDZ) smatra da su SDP-ovci prekršili Poslovnik, odnosno uobičajena pravila ponašanja. 

Jovanović je ustvrdio kako ne postoje uvjeti za raspravu s obzirom da se Vlada i nadležni saborski odbor nisu očitovali o tom zakonskom prijedlogu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirando Mrsić (Demokrati) rekao je da se radi o presedanu, jer nisu ispunjeni uvjeti za raspravu te da se krši Poslovnik. 

I nakon još jedne stanke četvorica SDP-ovih zastupnika ustrajali su u sjedenju na mjestima predviđenim za predstavnike Vlade, odnosno predlagatelji te tako zaradili opomene, a Bauk je najavio i podnošenje pisanog prigovora odbor za Ustav i Poslovnik. Nakon toga Bauk i Hajduković dobili su i opomene s gubitkom prava na raspravu, a opomenuta je i njihova kolegica Sabina Glasovac koja je prosvjedovala zbog kršenja Poslovnika.

Bernardić: ''SDP-ov zakonski prijedlog pokušava se sakriti od javnosti''

I Davor Bernardić je zaradio opomenu s oduzimanjem riječ, jer je ustvrdio kako se SDP-ov zakonski prijedlog pokušava sakriti od javnosti.

Donošenjem predloženog Zakona uskladit će se ova vrlo osjetljiva materija sa suvremenim kretanjima i znanstvenim i medicinskim postignućima današnjeg vremena, smatraju predlagatelji. Predloženim zakonom podiže se razdoblje prava žene na pobačaj na zahtjev s 10 na 12 tjedana gestacijske dobi, a što je praksa i polovice država članica EU . Također, propisuje se pravo maloljetnica koje su navršile 16 godina na zahvat bez suglasnosti roditelja, a što je standard i u važećem zakonu te praksa u zemljama u članicama EU (Austrija, Belgija, Nizozemska, Norveška, Francuska, Švedska).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvodi se i odredba koja se odnosi na osobe s invaliditetom, tj. lišene poslovne sposobnosti i njihovo pravo odlučivanja o prekidu trudnoće. Propisuje se savjetovanje s ginekologom o izvođenju zahvata i svim posljedicama istog kao i mogućnostima izbora između kirurškog i medikamentoznog pobačaja, daljnjoj kontracepciji. Ukida se dobna granica za sterilizaciju, polazeći od potpune slobode i prava na odlučivanje o svojem tijelu.

Uvodi se odredba koja jasno propisuje u kojim ustanovama se može izvršiti zahvat i na koji način, dakle obvezno dostupnost i kirurškog i medikamentoznog zahvata. Nadzor nad radom svih gore navedenih vršila bi inspekcija ministarstva nadležnog za zdravstvo. Također, propisuje se da troškove pobačaja kao i sterilizacije u cijelosti snosi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje , dok se kod privatnih liječnika isto plaća sukladno cjeniku zdravstvenih usluga Hrvatske liječničke komore. Uvodi s obveza rada liječnika bez priziva savjesti u bolnicama i klinikama, kako bi usluga bila dostupna i pravovremena u svim ustanovama. Propisuje se besplatna kontracepcija na trošak HZZO-a kao i obveza edukacije radi prevencije trudnoće i spolno odgovornog ponašanja. Propisuju se stroge novčane kazne za prekršitelje zakona, stoji u obrazloženju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vujčić: ''Nastavljena pozitivna ekonomska kretanja, rast zaposlenosti i plaća''

Guverner HNB-a Boris Vujčić, podnoseći u srijedu Saboru izvješće o provedbi monetarne politike u 2018. i 2019., kazao je kako su na tržištu rada kroz rast zaposlenosti i plaća nastavljena pozitivna ekonomska kretanja, no oporba je raspravu iskoristila za oštru kritiku HNB-a, a aktualizirala je i pitanje RBA banke.

"Bilježi se i rast osobne potrošnje što je posljedično dovelo do rasta bruto društvenog proizvoda (BDP-a), koji je bio na razini 3,1 posto, a pozitivni učinci na izvoz nakon ulaska Hrvatske u EU očekivano slabe", rekao je Vujčić predstavljajući informaciju o financijskom stanju, stupnju ostvarenja stabilnosti cijena i provedbi monetarne politike u 2. polugodištu 2018. i 1.polugodištu 2019..

Dodao je da HNB vodi ekspanzivnu monetarnu politiku i osigurava likvidnost na tržištu kapitala i stabilnost tečaja, a kamate su smanjenje na povijesno najniže razine. Međunarodne pričuve su na povijesno najvišim razinama, rekao je među ostalim Vujčić.

Hrvatska je, kaže, visokoeurizirana zemlja te bi uvođenje eura imalo višestruke koristi. Izrazio je žaljenje što se podnošenje kaznenih prijava protiv HNB-a koristi za politički marketing i dodao da bi takvo ponašanje trebalo sankcionirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Škibola Vujčiću: Branite interese bankarskih institucija 

Marin Škibola (Klub nezavisne liste mladih) upitao je guvernera što je poduzeto u vezi pokušaja RBA banke da učini pritisak na Ustavni sud u vezi sudskog spora za CHF kredite, izrazivši sumnju da su to pokušale činiti i druge banke.

Reakciju HNB-a na taj, kako je rekao napad na ustavnopravni poredak RH, Škibola je ocijenio jalovom i nedovoljnom zatraživši da se RBA banci oduzme dozvola za rad u RH. "Pozorno ćemo pratiti vaše buduće korake s tim u vezi", najavio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vaša briga o javnom interesu je ravna nuli, branite interese bankarskih institucija, a ne hrvatskih građana, radite protiv ruke koja vas hrani, poručio je Škibola Vujčiću. Podsjetio je i na slučaj franak i RBA kreditnih zadruga i nečinjenja HNB-a da zaštiti hrvatske građane koje su lihvarile i kamatarile. Također je ustvrdio kako se forsira uvođenje eura bez javne rasprave i šireg konsenzusa, rekao je Škibola, a takvo je stajalište iznio i Hrvoje Zekanović u ime (Kluba Hrvatski suverenisti).

Vujčić je rekao kako se u konkretnom slučaju provodi nadzor i da će, nakon što uskoro bude dovršen, HNB odgovarajuće reagirati, podsjetivši kako je u međuvremenu predsjednik Uprave RBA banke podnio ostavku.U vezi RBA zadruga rekao je da nisu licencirane pa ih HNB ne može ni nadzirati.

Miro Bulj (Klub Mosta) istaknuo je kako bi se HNB trebao više angažirati u zaštiti hrvatskih građana od samovolje financijskih institucija navodeći primjer RBA banke koja je pokušala angažirati lobiste kako bi utjecala na suce Ustavnog suda u vezi spora koji se  vode na hrvatskim sudovima, upozorivši na nečinjenje HNB-a.

"Hrvatskim građanima je "izmuženo" 20 milijardi kuna, nazvavši to agresijom na njih, a bez odgovarajuće reakcije HNB-a", ustvrdio je Bulj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vujčiću je poručio i kako bi trebao štiti nacionalne interese, te je podsjetio kako je HNB zbog nečinjenja nazvao Hrvatskom nenarodnom bankom. Iznio je podatak da više 6 posto BDP-a otpada na doznake hrvatskih iseljenika u domovinu, a koji su morali iseliti iz ekonomskih razloga.

Lovrinović: HNB je uz pravosuđe glavni destabilizator hrvatskog društva

Ivan Lovrinović (Klub Živiog zida i Promijenimo Hrvatsku) ustvrdio je kako je HNB, uz pravosuđe, glavni destabilizator hrvatskog društva, države i gospodarstva. Z

Tekst se nastavlja ispod oglasa

bog njezine tečajne politike propao je dobar dio brodogradnje kao i drvne industrije, a ekonomska politika HDZ-a i SDP-a otjerala je iz Hrvatske 300.000 građana, ustvrdio je Lovrinović. 

Kredite vezane uz švicarski franak koje je u Hrvatskoj odobravalo osam banaka nazvao je toksičnima, jer je dovelo u probleme pola milijuna hrvatskih građana, a HNB je to dopustio i ništa nije poduzeo da ih zaštiti. Po njegovom sudu bankarski sustav se osilio, a HNB treba biti institucija koja podržava rast i razvoj, a ne da podržava banke u lihvarenju hrvatskih građana. HNB treba biti stavljen pod demokratski nadzor, poručio je Lovrinović.

Podsjetio je da je zbog takvog djelovanja od 2000. do danas, podnio DORH-u kaznenu prijavu protiv HNB-a. HNB nije ni hrvatska ni narodna ni banka, ustvrdio je.

Ivan Šuker (HDZ) rekao je kako se raspravlja o podacima koji su pomalo "passe" ,a guverner Vujčić je odgovorio kako raspravljaju o podacima s kojima raspolažu, iako bi i on rado govorio o recentnim podacima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova stranačka kolegica Grozdana Perić rekla je kako je HNB održao monetarnu stabilnost te najavila da će podržati izvješće.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo