Savjeti za roditelje: Zaštitite svoju djecu na internetu

Ne možete mu zabraniti internet, no možete poduzeti korake da vaše dijete bude zaštićeno dok se njime koristi. Net akademija popisala je više savjeta za roditelje. Pročitajte ih!

4.6.2012.
14:11
VOYO logo

1.) Educirajte se Djeca danas odrastaju s računalom. Razumljivo je da u vašoj mladosti nije bilo računala. Stoga je nužno da se educirate o opasnostima koje vrebaju kako bi vaše dijete bez opasnosti moglo iskusiti sve dobrobiti Interneta.

2.) Pretražujte internet zajedno sa svojim djetetom Korisno je za Vas i Vaše dijete da zajednički otkrivate Internet. Pokušajte zajedno pronalaziti zanimljive, zabavne i korisne web sadržaje. Na taj način ćete sa svojim djetetom graditi odnose međusobnog povjerenja i lakše ćete ga uputiti na određene neprimjerene sadržaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3.) Ne puštajte malu djecu da surfaju sama Jednako kao što dijete ne puštate van u kasne noćne sate, ne dopuštajte mu ni da surfa samo. Kada bi dijete trebalo početi surfati bez roditeljskog nadzora, ili uz ograničen nadzor individualno je i ovisi od djeteta do djeteta, ali definitivno ne prije 12 godina starosti.

4.) Razgovarajte s djetetom o internetu Odrasli najčešće koriste internet na poslu ili za skupljanje informacija. Djeca koriste internet za druge stvari. Pričajte o tome s djetetom. Zamolite ga da vam pokaže svoje omiljene web lokacije i pitajte ga zašto su mu određene teme i sadržaji uzbudljivi, zanimljivi i privlačni. Djeca, a poglavito teenageri traže privatnost, ali to ne znači da nemate pravo znati s kim se dijete druži, kako u stvarnom životu tako i u virtualnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5.) Razvijajte internet bonton U Internet komunikaciji postoji mnogo pravila lijepog ponašanja. Lako je recimo na chatu, pod zaštitom anonimnosti testirati granice, reći stvari koje nikada ne bismo rekli uživo. Govorite djeci o tome da je važno da se prema drugima ponašaju onako kako bi voljela da drugi postupaju prema njima.

6.) Objasnite djetetu važnost čuvanja osobnih informacija Djecu ste zasigurno poučili da ne razgovaraju sa strancima i da im ne odaju privatne podatke. Isto pravilo vrijedi i na internetu. Čak i "nevina" pitanja poput "imaš li računalo u vlastitoj sobi" mogu upućivati na zle radnje. Dogovorite se s djecom o važnim stvarima u internet komunikaciji, na primjer kako se koriste osobni podaci. Mnoge web lokacije zahtijevaju osobne informacije (autorizaciju) da bi imali pristup izvjesnim sadržajima i uslugama. Takve informacije potrebne su zbog različitih stvari, zbog sigurnosti ili da bi usluge postale dostupne. Važno je da naučite svoje dijete kada smije ostaviti osobne podatke! Najjednostavnije je da se s djetetom dogovorite da ne ostavlja osobne informacije bez vašeg odobrenja. Tu spadaju: ime i prezime, adresa, škola u koju ide, mail adresa, broj telefona, osobne fotografije...

Više savjeta pročitajte na stranicama Net Akademije

Imate pitanje, prijedlog, želite podijeliti svoje iskustvo, arti-201206010157006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo