SANADERU JE OLAKOTNA OKOLNOST ZA RATNO PROFITERSTVO SUDJELOVANJE U RATU: /

A ovo je njegov ratni put

Image
Foto: Goran Stanzl / PIXSELL

Sanader je često s gnušanjem odbijao optužbe za ratno profiterstvo te ponavljao kako se borio za Hrvatsku u teškim vremenima

23.10.2018.
20:45
Goran Stanzl / PIXSELL
VOYO logo

Bivši hrvatski premijer (u dva mandata) i bivši predsjednik HDZ-a, Ivo Sanader, jučer je nepravomoćno osuđen za ratno profitersto na dvije i pol godine zatvora, dok je u slučaju HEP oslobođen optužbi. Koliko god apsurdno zvučalo, Sanaderu je kao olakotna okolnost uzeto i sudjelovanje u Domovinskom ratu.

Sutkinja je, podsjetimo, pojasnila da Sanader, da nije bilo neposredne ratne opasnosti, ne bi bio ni u prilici uzeti proviziju. Da svojim poslom zaradi toliki novac, Sanaderu bi, kazala je sutkinja, trebale čak 64 godine rada, odnosno dvije tisuće prosjećnih radničkih plaća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Image
SUD OBRAZLOŽIO PRESUDU SANADERU: /

'Iskoristio je rat za osobno bogaćenje, otprilike dvije tisuće prosječnih radničkih plaća'

Image
SUD OBRAZLOŽIO PRESUDU SANADERU: /

'Iskoristio je rat za osobno bogaćenje, otprilike dvije tisuće prosječnih radničkih plaća'

Tvrdi da se "borio za Hrvatsku u teškim vremenima"

"Možda nisam najzaslužniji za osamostaljenje i nastanak države, ali bogami nisam ni ratni profiter, i to s indignacijom odbijam", rekao je prije nekoliko dana. Sanader je i ranije odbacivao optužbe za ratno profiterstvo, govoreći kako se "borio za Hrvatsku u teškim vremenima" te da ima čin pukovnika.

No ratni put Ive Sanadera trajao je samo jedan dan, piše Večernji. Prema informacijama kojima raspolaže taj list, on nema status branitelja niti se njegovo ime nalazi u registru hrvatskih branitelja, a njegova imena, pa i podataka o ratnom putu, nema u Personalnoj upravi Ministarstva obrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo se poslikao - i to je to

Sanaderovo je branjenje domovine počelo i završiulo grupnom fotografijom s postrojbom Zbora hrvatskih umjetnika Split (ZHUM) koja je bila formirana pri splitskoj operativnoj zoni, piše Večernji.

Postrojba poznata pod imenom 'Art garda' osnovana je nekoliko dana uoči prisege 3. prosinca 1991. na teniskom igralištu u Stobreču pred generalom Lukom Džankom, prvi zapovjednikom Južnog bojišta. Ta je garda prvo okupljala 48 dragovoljaca, većinom umjetnika koji su obilazili prve linije bojišnice tijekom rata. Među njima su i pjevač Tedi Spalato, snimatelj Andrija Pivčević i fotograf Saša Burić, no tadašnji intendant splitskog HNK Sanader nije bio u tom društvu.

Bivši pripadnici postrojbe Rade Perković i Igor Gudić za Večernji su izjavili kako je Sanader u ratu bio tek jedan dan.

Pojavio se samo na postrojavanju

"Sanader se pojavio samo na postrojavanju, na buri smo ga čekali dva sata, njega i Miroslava Brkića. Naša je postrojba djelovala dvije godine. Od početnih 48 do kraja rata ostalo je nas 18, koji smo dobili iskaznice pričuvnog sastava HV-a. Išli smo po terenima od Zadra i Livna pa do Stona, ali iznenadio sam se kada je spomenice Domovinskog rata na kraju dobilo čak 56 ljudi", rekao je Gudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanader je čin pukovnika dobio od predsjednika Franje Tuđmana u prvoj prigodi nakon Oluje - za Dan državnosti 1996. Tad je i Dražen Budiša dobio čin bojnika, dok je Šeksu dodijeljen čin generala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo