Naime, u redakciju Danas.hr-a javila se čitateljica (podaci poznati redakciji) koja je još 20. rujna saznala da je blokirana. U Poreznoj upravi su joj tada kazali da se po novim mjerama svi obrtnici s dugom iznad 3.000 kuna blokiraju.
Ušla u reprogram, ali nema posla ni da tako otplati dug
Čitateljica je inače vlasnica obrta i posljednje tri godine ima problema u poslovanju. Ušla je u reprogram duga koje je ponudilo Ministarstvo financija te je platila veći dio duga, a ostalo joj je otplatiti još oko 8.000 kuna. No, prošli mjesec nije mogla na vrijeme platiti dogovoreni iznos, pa joj je Porezna blokirala račune. Kaže da je od Porezne uprave prije blokade dobila opomenu o poreznom dugu, u kojoj nije bilo spomena o blokadi. Nakon što je saznala da je blokirana, u Poreznoj upravi su čitateljici rekli da može podnijeti molbu za novi reprogram, ali da se blokada zbog toga ne skida te da molba ne znači da će ući u novi reprogram duga.
U međuvremenu je čitateljica otišla na FINA-u da otvori zaštićeni račun, ali joj je tamo rečeno da kao obrtnica koja nema plaću ne može otvoriti takav račun.
"Pitala sam službenicu od čega da živim, kako da platim račune, a ona je odgovorila: 'Pa vi ste obrtnik, valjda imate nešto sa strane'", kaže naša čitateljica. Napominje i da zbog poreznog duga ne može ni zatvoriti obrt, a ne može ga ni staviti u mirovanje jer i tada ima obvezu plaćanja mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. "Znači, firma mi ne radi, a obveze rastu", kaže čitateljica.
Pitanje bez odgovora
Pitali smo i Poreznu upravu da odgovore kako bi ova obrtnica, inače samohrana majka jednog nezaposlenog djeteta i jednog studenta, trebala plaćati tekuće obveze poput struje, vode i hrane, ako će svaki prihod koji dobije direktno otići Poreznoj upravi.
Iz Porezne nismo dobili odgovor na ovo pitanje. Pojasnili su tek da se ovrhe prema onima koji su ušli u reprogram pokreću ako ne poštuju plan otplate, a kazali su i da nemaju informacija hoće li u skorije vrijeme biti odobren novi reprogram duga.
Na pitanje šalju li obavijesti o pokretanju ovrhe, iz Porezne su odgovorili da postupak pokreću "u nadležnoj ispostavi Porezne uprave donošenjem rješenja o ovrsi pljenidbom i prijenosom novčanih sredstava ovršenika koji ima na računu kod banke temeljem ovršnih i vjerodostojnih isprava. Rješenje se dostavlja banci kada postane ovršno".