Najveći vitalni indeks bilježe dalmatinski gradovi. Među njima - Solin kao predvodnik i najbolje stoji što se tiče prirodnog prirasta stanovništva. Danas Solinjani slave Dan grada i Malu Gospu, a većina stanovnika zadovoljna je socijalnim i pronatalitetnim mjerama koje se provode u njihovom gradu. U prošloj godini Solin je tako bio i rekorder prema indeksu vitalnosti, jer je zabilježeno 80 više rođenih nego umrlih.
Ono što je također zanimljivo je da je Solin i populacijski najmlađi grad u Hrvatskoj. Stanovnici su u prosjeku tek nešto stariji od 35 godina.
Kako je Solin postao prvak demografije u RTL-u otkrio je gradonačelnik Dalibor Ninčević.
Kako uspijevate biti grad s najmlađim stanovništvom u državi?
Više je razloga. Grad Solin je u blizini Splita i jedan broj mlađih obitelji doselio je u Solin zbog jeftinih cijena stanova. Mi kao gradska uprava nastojimo već čitav niz godina nastojimo nizom pronatalitetnih mjera ulagati u djecu, mlade obitelji.
Dugo ste grad rekorder - jesu li vas kontaktirali ostali gradonačelnici koji nemaju tako dobar model?
Razmjenjujem iskustva s drugim gradovima i pokušavamo im pomoći. Svaka sredina je specifična i ne mogu se sve mjere primijeniti na sve. U posljednjih deset godina smo jedni od rijetkih koji smo otvorili novu osnovnu školu.
Koje su to vaše mjere kojima bi privukli primjerice mladi bračni par iz Slavonije da dođe u Solin?
Za sve koji doseljavaju imamo čitav niz mjera: poklon svakom novorođenom djetetu, stalna mjesečna potpora obiteljima s četvero ili više djece, sufinanciranje porodiljnog dopusta, stipendiranje učenika i studenata, financiramo osobne asistente...