Hrvatska ima 3.888.529 stanovnika, pokazali su prvi rezultati Popisa stanovništva, kućanstava i stanova 2021. kojeg je proveo Državni zavod za statistiku (DZS), a ta brojka nas vraća, vjerovali ili ne, u vrijeme 50-ih godina.
Podaci DZS-a naime pokazuju da je Hrvatska davne 1953. godine imala 3.936.022 stanovnika, a pet godina ranije i nešto manje, 3.779.858. Po brojci predstavljenoj na današnjoj konferenciji za medije, jasno je da nismo daleko od tadašnje stvarnosti.
(Izvor: Državni zavod za statistiku)
Dakako, ova spoznaja izazvala je lavinu reakcija građana, ali i političara.
"Znači da su I. i II. svjetski, a i Domovinski rat imali manje posljedice od HDZ-ove vladavine", naveli su jedni. "Znači ima nas kao odmah nakon najrazornijeh i najgoreg rata u povijesti na ovim prostorima", dodaju drugi. "Tito mrzio Hrvate", zaključuju treći.
"Smanjismo se. U mnogim područjima i aspektima", istaknula je pak bivša premijerka Jadranka Kosor, a Amerikanac u Hrvatskoj, Cody McClain Brown našalio se kako je on svoj posao "obavio". "Doselio sam se u Hrvatsku i dodao jednog Hrvata populaciji", navodi.
"Poražavajući rezultati popisa stanovništva poraz su svih onih koji su ovu zemlju vodili prije svega, posljednjih 10 godina! No još više zabrinjava njihovo duboko nerazumijevanje problema kojeg pokušavaju riješiti mjerom Biraj Hrvatsku - kojom bi ljudima platili da se vrate", navodi Ivana Kekin, saborska zastupnica.
"Dakako mjera će biti neuspješna, jer se uzroci zbog kojih su ljudi otišli, a i dalje odlaze, time ne rješavaju. A uzroci su, sva istraživanja pokazuju, klijentelizam i korupcija koji čine budućnost besperspektivnom", dodala je.
"Hrvatska mora postati zemlja u kojoj se dostojanstveno i sigurno živi od rada, u kojoj mladi mogu odseliti od roditelja prije 35., i u kojoj svako dijete ima pravo na kvalitetan i dostupan vrtić i školu! To uz HDZ nije moguće. Zato je prva prava demografska mjera smjena HDZ-a. Biraj drugačiju Hrvatsku!!!", zaključila je.
S druge strane, kritični su građani i zbog činjenice da je Vukovarsko-srijemska županija vodeća po najvećem padu stanovnika. Slijede je i Sisačko-moslavačka, ali i još jedna slavonska županija, Brodsko-posavska.
"Što se tiče popisa stanovništva vidim da projekt Slavonija pokazuje prve rezultate", zaključuju ostali ironično aludirajući na veliki Vladin projekt "oživljavanja" tog dijela države.