TRAGIČNA PRIČA /

Ružica je bila u šestom mjesecu trudnoće kada je smaknuta na Ovčari: 'Pamtim je kao najdivniju osobu na svijetu'

Image
Foto: Davor Javorović/PIXSELL

Spomenik otkrila njezina kći koja je u vrijeme majčinog ubojstva imala 13 godina i srećom je na vrijeme sklonjena iz Vukovara

18.11.2021.
9:15
Davor Javorović/PIXSELL
VOYO logo

Na ulazu u Vukovarsku bolnicu postavljen je kip "Ruža Hrvatska". Biti će to mjesto spomena na tragediju koja se dogodila prije trideset godina, ali osim što podsjeća na Ružicu Markobašić, mjesto je spomena za sve trudnice i djecu ubijene u Domovinskom ratu.

Spomenik otkrila njezina kći koja je u vrijeme majčinog ubojstva imala 13 godina i srećom je na vrijeme sklonjena iz Vukovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uvijek mi je teško o tome govoriti. U šestom mjesecu 1991. godine majka me odvezla u Vinkovce gdje me je dočekala baka koja me odvezla u Bosnu. Do 1994. godine ništa nisam znala o majci koju pamtim kao najdivniju osobu na svijetu", rekla je Adnana prije nego ju je stegnuto grlo zaustavilo u priči.

Image
pad grada heroja /

Optužnica vukovarskog heroja zbog koje je mnogima i danas neugodno: 'Između vas i četnika nema razlike'

Image
pad grada heroja /

Optužnica vukovarskog heroja zbog koje je mnogima i danas neugodno: 'Između vas i četnika nema razlike'

Adnana danas živi u Njemačkoj odakle je doputovala samo zbog ove prilike, da otkrije spomenik svojoj majci u utorak, piše DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tog studenoga 1991. godine Ružica je odvedena u smrt jer jebila supruga Davora Markobašića, koji se među prvima u policijskoj uniformi pridružio obarni Vukovara.

Datum kada je kip postavljen pun je simbolike. 16. studenoga 2020. godine, 29 godina poslije ubojstva supruge i nerođenog sina, Davor Markobašić je preminuo u 68. godini života. Ovaj hrvatski branitelj i bivši pripadnik Tigrova nikada nije dočekao pravdu za svoju suprugu i sina.  

Ružica Markobašić identificirana je nakon ekshumacije na Ovčari i 1997. godine pokopana na groblju u Vinkovcima.

Iza inicijative stoje udruga Hrvatska za život i njena glavna koordinatorica Lidija Dugan. Oni su prije pet godina pokrenuli akciju i skupljanje donacija za podizanje ovog spomenika koji je financiran isključivo dobrovoljnim prilozima građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi se borimo za zaštitu života od začeća do prirodne smrti. Sve je počelo 2015. godine kada smo posjetili Vukovar i umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske vodio nas je po svim mjestima stradanja. Otišli smo na Ovčaru i tamo nam je ispričana priča o tragično stradaloj Ružici Markobašić i njezinom nerođenom sinu Antunu. Na tom mjestu je zasađeno 200 grmova i pitali smo se zbog čega nije zasađen još jedan grm ili na neki drugi način obilježena i smrt tog malenog nerođenog djeteta. Nismo dobili odgovore koji su nam bili zadovoljavajući. Zato smo odlučili pokrenuti vlastiti projekt i napraviti spomenik kako bi Ružica Markobašić, trudnica brutalno ubijena na Ovčari, i njezin nerođeni sin Antun, bili istrgnuti iz zaborava", ispričala nam je Lidija Dugan.

Kip je naprvljen od bračkog kamena, a visok je 185 centimetara i težak 500 kilogramaAutor spomenika "Ruža Hrvatska" je akademski kipar Lovre Jakšić koji je već napravio jedan kip u središtu Vukovara – onaj posvećen Jean-Michel Nicolieru, francuskom dragovoljcu koji je ranjen prilikom obrane Vukovara. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne znamo točan broj ubijenih trudnica u Bitci za Vukovar, ali slučaj Ružice Markobašić izdvojen je radi toga što je otac nerođenog Antuna bio izuzetno važan u obrani Vukovara i zato je dijete ubijeno zajedno s majkom - u njega se pucalo", izjavila je Lidija Dugan. Spomenik je posvećen svima njima ne umanjujući ničiju žrtvu, rekla je. Pokojna Ružica postala je simbol svih njih.

"Ovo mjesto je zamišljeno kao mjesto pobjede, ovo mjesto je zamišljeno kao mjesto iscjeljenja. Mjesto na koje mogu doći sve majke koje su prošle iskustvo pobačaja, bilo da su same to odlučile učiniti ili da su doživjele spontani pobačaj, gubitak djeteta, ili članovi obitelji koji su izgubili trudnicu u ratu - da mogu doći ovdje i gledati u Ružicu i osjetiti mir u svom srcu", rekla je Lidija Dugan prilikom otkrivanja spomenika.

U ratu ubijeno 402 djevojčica i dječaka

U Domovinskom ratu ubijeno je 402 djevojčice i dječaka, ali broj ubijenih trudnica nije poznat iako postoje mnogi pojedinačno dokumentiranih slučajeve ovakvih zločina. Spomenik je otkriven dva dana prije Kolone sjećanja, u tjednu u kojem Vukovar obilježava najkrvaviju bitku Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo