ŽUPANIJSKI SUD ODLUČIO /

Stavljenić-Rukavina i Šulentić opet će sjesti na optuženičku klupu: Snimljeni njihovi i Bandićevi razgovori

Image
Foto: Borna Filić/PIXSELL

Njih dvije tereti se za zlouporabu položaja i ovlasti te pomaganje u istom nedjelu. Iz provođenja posebnih dokaznih radnji snimljeni su telefonski razgovori između Milana Bandića, koji je u inkriminiranom razdoblju bio gradonačelnik Zagreba i okrivljenih Stavljenić Rukavina te Šulentić, pročelnice Stručne službe gradonačelnika Grada Zagreba

8.1.2024.
23:01
Borna Filić/PIXSELL
VOYO logo

Iako je Općinski kazneni sud u Zagrebu obustavio kazneni postupak protiv Ane Stavljenić Rukavina (84), bivše potpredsjednice zagrebačke Gradske skupštine, predsjednice Upravnog vijeća Dječje bolnice Srebrnjak i NZJZ Andrija Štampar, odlukom suda drugog stupnja, a po žalbi tužiteljstva ipak će morati opet na optuženičku klupu sa suoptuženom Andreom Šulentić (57), piše Jutarnji list.

Njih dvije tereti se za zlouporabu položaja i ovlasti te pomaganje u istom nedjelu, a na optužnom vijeću zagrebački sud je prilikom odlučivanja o osnovanosti optužnice donio rješenje o obustavi kaznenog progona jer su smatrali kako na strani prvookrivljene Stavljenić Rukavina ne postoji svijest o djelu, odnosno da iz činjeničnog opisa u optužnici ne proizlaze subjektivna obilježja inkriminiranog kaznenog djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud prvog stupnja pritom je naveo kako "razmatrajući postojanje objektivnih obilježja kaznenog djela u činjeničnom opisu optužnice nisu precizirane ovlasti koje je prvookrivljena 84-godišnjakinja zlouporabila ili prekoračila.

Image
detalji uhićenja /

Uhićen ravnatelj HRT-a i bliski suradnici Milana Bandića, među njima i 81-godišnja Ana Stavljenić Rukavina i 'Kralj Adventa': Evo za što ih se tereti

Image
detalji uhićenja /

Uhićen ravnatelj HRT-a i bliski suradnici Milana Bandića, među njima i 81-godišnja Ana Stavljenić Rukavina i 'Kralj Adventa': Evo za što ih se tereti

Tužiteljstvo je na tu odluku uložilo žalbu pa je predmet dospio na Županijski sud u Zagrebu koji u obrazloženju rješenja, ukazujući na sadržaj žalbe tužiteljstva, navodi da je Općinski kazneni sud u Zagrebu "pogrešno utvrdio da bitna obilježja kaznenog djela ne postoje, jer je državni odvjetnik u optužnici jasno opisao u kojem su cilju optuženice postupale, a to je omogućavanje jednom kandidatu povoljniji položaj u imenovanju za ravnatelja jedne bolnice". Zagrebački Županijski sud također smatra da navedenim rješenjem "prvostupanjski sud očito ocjenjuje provedene dokaze što ne može u ovoj fazi postupka".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stajalište Županijskog suda u Zagrebu je da iz činjeničnog opisa proizlazi da se Ani Stavljenić Rukavina inkriminira da su ona i tadašnji gradonačelnik Grada Zagreba unaprijed odabrali određenog kandidata. Što se tiče radnji koje su okrivljenice u tu inkriminiranu svrhu poduzele, dakle objektivnih obilježja kaznenog djela, drugostupanjski sud je zauzeo stajalište da su te radnje u činjeničnom opisu jasno opisane za svaku okrivljenicu pa će se o osnovanosti optužnice ponovno odlučivati narednih mjeseci.

"Nisam počinila nikakvo kazneno djelo. U dva mandata sam bila predsjednica Upravnog vijeća Dječje bolnice Srebrnjak i tu sam dužnost obavljala sukladno zakonu", branila se Stavljenić Rukavina u tužiteljstvu.

Andrea Šulentić je također porekla kazneno djelo navodeći da je "postala članicom Upravnog vijeća Dječje bolnice Srebrnjak 23. siječnja 2020. kada je jedna članica smijenjena jer nije baratala dovoljnim znanjem za obnašanje te funkcije", doznaje Jutarnji list. Sjednicama je, dodala je još Šulentić, upravljala predsjednica i poduzimala neke radnje, ali se detalja nije mogla sjetiti.

No, iz provođenja posebnih dokaznih radnji snimljeni su telefonski razgovori između Milana Bandića, koji je u inkriminiranom razdoblju bio gradonačelnik Zagreba i okrivljenih Stavljenić Rukavina te Šulentić, pročelnice Stručne službe gradonačelnika Grada Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz njihovih razgovora, tvrdi tužiteljstvo, vidljivo je kakve su potrebne sve radnje poduzimale kako bi na mjesto ravnatelja DB Srebrnjak bila postavljena osoba od povjerenja gradonačelnika, neovisno o natječajnom postupku, referencama preferiranog kandidata te referencama ostalih prijavljenih kandidata.

Također, tužiteljstvo tvrdi i da se iz posebnih dokaznih radnji telefonskih razgovora obje okrivljene s Milanom Bandićem vidi "utjecaj i bezuvjetni autoritet Bandića te da niti jedna značajnija odluka u Gradu nije donošena bez njegova znanja i suglasnosti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boro Nogalo je funkciju ravnatelja Dječje bolnice Srebrnjak obnašao od 1997. do kraja 2019.godine.

"Tijekom razdoblja dobivanja tog projekta bolnica je trpjela razne opstrukcije Grada Zagreba na čelu s Bandićem. U tome ga je podržavala Stavljenić Rukavina koja je postavljena na čelo Upravnog vijeća i koja je na sjednici 2019. predložila moje razrješenje zbog navodnih nepravilnosti. Smijenjen sam 4. prosinca, a na sjednici je nazočila pravnica Grada Šulentić. Odluku o mom razrješenju Općinski radni sud je proglasio nezakonitom. Raspisan je novi natječaj na koji sam se javio s još pet osoba. Kandidati su iznosili programe ali intervju nije bio korektan i bilo je očito kako niti jedan kandidat iz DB Srebrnjak nije poželjan a preferirao se Korolija-Marinić. Članica Upravnog vijeća nije htjela za njega glasati pa je odmah smijenjena a na njezino mjesto je postavljena Andrea Šulentić. Natječaj za ravnatelja je poništen i raspisan je novi. Javilo se nas šest, a među kandidatima ovaj puta je bio i novinar Domagoj Zovak koji je želio pokazati apsurdnost natječaja. Na kraju je izabran specijalizant radiologije Ivo Dumić Čule koji se nikada nije bavio kliničkom praksom a što je nezabilježen slučaj u svijetu da specijalizant bude ravnatelj bolnice, rekao je Nogalo tužiteljstvu.

POGLEDAJTE VIDEO: Zamjenik ravnateljice USKOK-a o aferi fiktivnih računa u doba Bandića: 'Gradski je proračun doslovno opljačkan'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo