vrlo velika opasnost /

RTL-ovi Mazzocco Drvar i Vikić-Topić donose najdetaljniju prognozu sa svih fronti: od čega moramo strahovati sljedeći tjedan?

Sa snježnom olujom na more je stigao i naš Vikić-Topić koji je svjedočio dramatičnom padu temperature i dolasku sibirske hladnoće, a Mazzocco Drvar objasnila je kad i gdje će biti najgore

25.2.2018.
19:07
VOYO logo

Sa snježnom olujom na more je stigao i naš meteoreporter NikolaVikić-Topić koji je najavio kako će večeras i sutra biti još malo snijega.

"Snijeg ovdje u Splitu, kao i drugdje u Dalmaciji, pada od jutra. U Šibeniku te u široj okolici Splita, vidjeli smo u prilogu, snijeg se i zadržavao na tlu te stvarao tanji pokrivač. Međutim ovdje u samom Splitu snijeg se ne prima, tlo je pretoplo, njegova temperatura je oko 8 °C, a snijeg nije dovoljno jak, bura suši zrak. Inače, snijeg je u Dalmaciji posljednjih dana glavna tema, svi pričaju o tome. Neki su se jučer i kladili, hoće li ili neće padati, no tko bi im zamjerio, pa jučer je ovdje sjalo sunce i temperatura je bila 15 stupnjeva, kave su se ispijale na terasama. Dakle, temperatura je pala za 15 stupnjeva i sunce je zamijenio snijeg. Iskreno, tako nešto još nisam vidio niti u kopnenim područjima, a kamoli uz more. Inače, u Dalmaciji će večeras i sutra biti još malo snijega, čak je moguće da se zabijele Vis, Korčula i Lastovo!"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nikola je uživo svjedočio dramatičnom padu temperature i dolasku sibirske hladnoće. 

"U svakom slučaju, veći problem od snijega, bit će temperatura i osjet hladnoće. Znamo kako nas vjetar hladi - on odnosi površinski sloj topline s našeg tijela, a tijelo pokušava zadržati svoju stalnu temperaturu i upravo taj napor mi doživljavamo kao hladnoću. Trenutno je -1 stupanj, no bura puše 70-ak kilometara na sat, pa je osjet hladnoće -11 stupnjeva. Iduća tri dana bit će još gore, u Dalmaciji će osjet hladnoće biti oko -16, dakle iznimno hladno. Zato je vrlo velika opasnost po zdravlje ljudi, osobito za tri osjetljive skupine, a to su stariji ljudi, djeca i beskućnici. Čuvajte se, utoplite se i što manje vremena provodite vani!" poručio je Vikić-Topić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dunja Mazzocco Drvar iz studija je objasnila što je to stiglo u Hrvatsku te od čega moramo strahovati sljedeći tjedan.

"Radi se prodoru arktičkoga zraka s područja sjeveroistočne Europe odnosno pružanja tipične zimske sibirske anticiklone na područje središnje Europe, od ovog vikenda sve do kraja tjedna. Ovakvi prodori događaju se u pravilu svake zime, u posljednje vrijeme čak češće u veljači nego u siječnju, no nisu uvijek tako siloviti kao ovoga puta. Vidljivo je na animaciji koja pokazuje kako ledeni zrak putuje prema jugozapadu i širi se prema Hrvatskoj, odvajanje hladne jezgre sredinom tjedna, a zatim i njezino postupno odumiranje i pritjecanje toplijeg zraka iz zapadnog Sredozemlja.

Gdje i kada će biti najgore? 

Već sutra osjetno hladnije nego danas. Temperatura za nekoliko stupnjeva niža, a vjetar i na moru i na kopnu još jači nego danas pa će real feel biti i za desetak stupnjeva niži. U utorak temperature slične kao sutra, ali će vjetar malo oslabjeti pa će se ipak činiti za nijansu podnošljivije.

U srijedu temperatura niža nego u utorak. Dijelovi kopna koji se razvedre već u prvom dijelu noći mogli bi pasti i ispod ovih vrijednosti, lokalno svakako i do -20. Četvrtak sličan ili još malo hladniji, u većem dijelu zemlje tu nam je vrhunac hladnoće. Tada, doduše, više neće biti ledenog vjetra pa će za neke biti lakše, no, s druge strane, ovo je već červrti iznimno hladan dan u nizu pa je opasnost za zdravlje tada i najveća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Olakšanje stiže u petak, Jadran se uz jugo već penje preko nule, a na kopnu će minusi nakon četiri ledena dana ponovno biti jednoznamenkasti.

Uobičajena jutarnja temperatura na kopnu na prijelazu s veljače na ožujak je taman na prijelazu iz negative u pozitivu, oko nule. Događa se, naravno, da naleti i neki hladan prodor kao primjerice 1. ožujka 1962. kada je zabilježen zagrebački minimum od -18,3 stupnja!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na moru su na prvi dan klimatološkog proljeća temperature već u debeloj pozitivi, oko 6 Celzija, a svoj apsolutni datumski minimum Split je imao godinu nakon Zagreba, 1963. kada je u proljeće ušao na -6,6 stupnjeva!

To je jasno sve jako daleko od najniže ikad izmjerene temperature u Hrvatskoj. Taj rekord zapisan je u ličkim meteo analima, u Gračacu gdje je 2003. godine bilo čak -34,6 Celzija! No, to je bilo u siječnju, a ne ovako kasno." 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo