RIJEČKI ZNANSTVENIK RADI NA CJEPIVU PROTIV COVIDA: /

'Ima puno antivaksera, posljednje što bi nam trebalo je nesavršeno cjepivo'

Image
Foto: screenshot / RTL

Tim riječkog znanstvenika ostvario je velik uspjeh nakon identifikacije antitijela koja sprječavaju da koronavirus uđe u stanicu

29.10.2020.
19:48
screenshot / RTL
VOYO logo

Prva cjepiva protiv Covida odobrena za zapadno tržište bit će najvjerojatnije dostupna krajem ove godine ili početkom 2021. Unatoč tome, masovna proizvodnja cjepiva potrajat će puno dulje. Dr. Luka Čičin-Šain rekao je da će to trajati vjerojatno do 2022. jer je riječ o proizvodnji milijuna doza cjepiva. O tome je Čičin-Šain govorio na jučerašnjem predavanju kao dio aktivnosti Alumni riječkog Ekonomskog fakulteta.

Ovaj riječki znanstvenik predvodi tim Helmholtz centra za infektivna istraživanja u Braunschweigu u sklopu predavanja "Pandemija SARS-CoV-2 - istine i zablude" pa se dotaknuo i mnogih aktualnih pitanja koja su vezana uz pandemiju. Zbog nedavnog otkrića tima dr. Čičina-Šaina, svijet je bliže lijeku protiv korone, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

ŠOKANTNI PRIZORI IZ KARLOVAČKE BOLNICE: Pogledajte fotografije s odjela na kojem se liječe zaraženi. Dvoje ih je na respiratoru

Image

ŠOKANTNI PRIZORI IZ KARLOVAČKE BOLNICE: Pogledajte fotografije s odjela na kojem se liječe zaraženi. Dvoje ih je na respiratoru

'Previše je antivaksera, ne trebamo cjepivo koje će izazvati veću skepsu'

Njegov tim tim ostvario je velik uspjeh nakon identifikacije antitijela koja sprječavaju da koronavirus uđe u stanicu. U tijeku su dodatna istraživanja koja za cilj imaju stvoriti lijek kojim bi se bolesnike s težim simptomima Covida liječilo. Jučerašnje predavanje riječkog znanstvenika okosnicu je imalo u težini simptoma oboljelih pa je dr. Čičin-Šain ustvrdio da je drugi val epidemije donio više infekcija, ali manju smrtnost. Razlog za to krije se u činjenici što se infektivna doza virusa smanjila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada su u pitanju antivakseri, odnosno protivnici cijepljenja, Čičin-Šain je komentirao da cjepiva nemaju nikakvu povezanost s autizmom, ali da imaju druge nuspojave. Objasnio je da se zato u trećoj kliničkoj fazi testiraju na desecima tisuća pacijenata, prenosi Novi list.

"Već se 11 cjepiva nalazi u toj trećoj kliničkoj fazi, a Europa će dobro procijeniti koje cjepivo koristiti, jer već ima dovoljno skeptičnih i antivaksera da je posljednja stvar koja nam treba imati nesavršeno cjepivo koje će izazvati još veću skepsu", rekao je dr. Čičin-Šain.

'Oni koji govore da Covid nije opasniji od gripe imaju opasne tvrdnje'

"Uzmemo li za primjer Španjolsku, drugi je val znatno ozbiljniji po broju zaraženih, ali je s druge strane prvi val bio daleko ozbiljniji po stopi smrtnosti. U drugom valu vidimo veći broj zaraženih i nižu stopu smrtnosti, i to je dobra vijest. U Hrvatskoj imamo malo drukčiju situaciju, jer je broj zaraženih u drugom valu i 25 puta veći nego u prvom, ali i dalje je stopa smrtnosti manja.

Objašnjenje za to nalazi se u nekoliko teorija, od toga da se radi o nižim infekcijskim dozama virusa, da tijek infekcije postaje blaži, a imamo i bolje bolničke protokole. Tu je i drukčija demografska slika među oboljelima, kao i pretpostavka vremenskih uvjeta, što će se tek pokazati je li točno, odnosno vidjet ćemo u studenom i prosincu hoće li stopa smrtnosti rasti. Oni koji tvrde kako Covid nije opasnijie od gripe iznose opasne tvrdnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je mit. Ovaj je virus opasniji od gripe i potencijalno je smrtonosan. Može biti smrtonosan za bilo koga, pa i za mlade, jer i ni u toj dobnoj skupini stopa smrtnosti nije nula. Rizik od smrtnosti raste s dobi, a uzrok smrti u pravilu je upala pluća, ali kod kroničnih bolesnika može doći i do komplikacija i u drugim organima, kao što je infarkt srca", upozorio je znanstvenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O fizičkoj distanci, maskama i provjetravanju prostorija

"Ideja niske infektivnosti važna je kod nošenja maski za lice i održavanja fizičke distance jer upravo su maske te koje snižavaju infektivnu dozu virusa, a jednako djeluje i udaljenost. Važno je i provjetravati prostorije, i to svakih sat vremena po pet do 10 minuta. Socijalna distanca pomaže u suzbijanju pandemije, ali nam socijalni kontakti trebaju iz psiholoških i ekonomskih razloga, zato treba dobro odvagati što zatvoriti. Treba zatvoriti neesencijalne društvene segmente poput kafića, restorana ili kina, ali škole i vrtići trebaju ostati otvoreni sve dok se stopa smrtnosti ne poveća i bolnice ne postanu preopterećene

Image

22.10.2020., Zagreb - Grad Zagreb svakim danom rusi rekorde po broju zarazenih od Covida 19, gradjani strahuju od virusa i sve vise nose maske na ulicama. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Postoje oprečne informacije oko prijenosa virusa. Dugo se smatralo da se prenosi samo kapljičnim putem, ali u međuvremenu su se pojavile naznake da se može zadržavati u zraku u sitnim česticama koje lebde. Upravo je zato efekt prozračivanja bitan, pogotovo u manjim prostorijama u kojima boravi više ljudi, jer koncentracija virusa s vremenom u prostoriji raste i udaljenost od dva metra više nije dovoljna. Ukoliko je u prostoriji više ljudi, poput učionica, potrebno je u svakoj pauzi otvoriti prozore i vrata, savjetovao je riječki znanstvenik", rekao je dr. Čičin-Šain.

Riječki znanstvenik komentirao je i zadržavanje virusa na različitim površinama pa ustvrdio da na određenim površinama pri temperaturi od 20 stupnjeva može opstati tjedan ili više dana. No, pri temperaturama od 30 do 40 stupnjeva virus živi znatno kraće i brzo se razgrađuje. Čičin-Šain dodaje da ga uništavaju samo voda i sapun. Premda je broj zaraženih velik, dr. Čičin-Šain ne misli da bi trebalo zatvoriti vrtiće i škole, piše Novi list.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo