Hrvatska će kao doprinos spasu klime, zatvoriti TE Plomin do 2033., zadnju termoelektranu na ugljen u Hrvatskoj. U naselju smještenom tik uz elektranu mještani su podijeljeni. Iako većina želi zatvaranje, zabrinuti su za radna mjesta.
"Da zatvorit! To obavezno. Šta će oni drugo izmislit, da li će plin, da li će ne znam ti šta, to ne znam, ali ja sam i puno ljudi tu da se to zatvori", kaže Memo Čelebić iz Plominske Luke.
Ali postoji tu jedna uzrečica koja kaže kada kihne termoelktrana, bolesna je cijela općina. Mnogi strahuju od popratnih problema.
"A di će naša omladina da radi, s čim da se hrani, itako nam je omladina sva otišla", smatra jedna od mještanki, Begija Hodžić iz Potpićana.
"Ja bi neka dela, neka bude tega radnega mesta, čim više za te ljude", smatra Desanka Teskač iz Plominske Luke.
Većina mještana provela je život uz elektranu i u njoj odradila staž.
"Ako to ugase onda mogu slobodno cijelo naselje mogu raselit. Je li Amerikanac kao glavni zagađivač u svijetu, je li on rekao da će on sebi svoju industriju uništit, neće. Neće Indija uništit, neće Kina uništit, e sad će jedna elektrana spasit cijeli svijet, ma nemojte ljudi", smatra stanovnik Plominske Luke, Mirko Marković.
Bio bi to drastičan udarac na 25 milijuna kuna općinskog proračuna, od čega većinu puni elektrana.
"Nešto više od milijun i pol kuna mjesečno, odnosno nekih 20 milijuna kuna godišnje što je nekih 80 do 85 % ukupnog proračuna Općine Kršan godišnje", objašnjava Roman Carić, načelnik općine Kršan.
Ugljenu će morati naći alternativu.
"Plominska luka ima i drugih perspektiva, može to biti i kontejnerska luka, pripremljena je na sve, kontejneri ne zagađuju, odlaze i dolaze i turizam je tu, ribarstvo imamo flotu i ona može samo poticati turizam, a ne odbijati, elektrana nam neće faliti u nijednom smislu, a proračun bi mogao napuniti netko drugi zdraviji i čistiji", smatra Sergio Knapić iz Rabca.
Prvi čovjek Općine kaže da opcije za budućnost već razmatraju. Fokus je na turizmu i razvoju poduzetničke zone.