Brali biste gljive? Čuvajte se lugara

Poslije posljednjih kiša u nekim dijelovima zapadne Hrvatske, gljive su 'eksplodirale' pa je proteklog vikenda počela prva ozbiljna berba ove godine.

1.10.2012.
16:07
VOYO logo

Naime, lugari moraju kontrolirati prakticiraju li berači gljivarenje u skladu s Pravilnikom o zaštiti gljiva i drugim propisima. Najorganiziranija kontrola za sada je u Gorskom kotaru, karte za ulazak u šumu kupuju se u šumarijama, a cijenu određuje lokalna uprava, za hobiste jedne, za komercijalne berače druge cijene, dok je za članove gljivarskih udruga koje su članice Hrvatskog mikološko-gljivarskog saveza dovoljna iskaznica sa slikom i plaćenom članarinom, piše Agroklub.

Pravilniku je svrha očuvanje nacionalnog gljivarskog blaga, edukacija pučanstva te ograničenje pretjeranog komercijalnog iskorištavanja: naprimjer, komercijalni berači ne smiju dnevno ubrati više od 10 kg gljiva, ne smije se brati u nacionalnim parkovima, treba platiti dozvolu za branje...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako ako gljive skupljate za osobne potrebe, smijete dnevno ubrati najviše dva kilograma gljiva po osobi - i to ako imate dozvolu za branje. Dnevna dozvola za branje gljiva stoji 25, tjedna 125, a mjesečna 250 kuna. U suprotnom, bez dozvole bi mogli platiti kaznu od tisuću pa do sedam tisuća kuna.

Ove je gljivarske sezone na području Karlovca već zabilježeno nekoliko slučajeva trovanja gljivama, u kojima zbog brze intervencije liječnika ipak nije došlo do najtežih, smrtnih posjedica. Kobna zamjena jestivih gljiva s onima otrovnim pa čak i smrtnonosnim uvijek vreba nad glavama berača, posebno onima koji nisu sigurni u što se upuštaju kad s nedovoljno iskustva idu brati i potom spravljati gljive, pa je u berbu uvijek pametno nositi priručnik i brati samo one vrste koje sigurno poznajemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo