Smeće svugdje - samo ne u kontejner. Raznorazni otpad, od građevinskog do miješanog, slaže se kao mali deponij uz zelene otoke. Poklopac se ne otvara, nego se smeće odlaže uz kontejnere…
"Ovo je najgori kvart, nema gorega. Tu je škola, tu je crkva, tu su dica, tu mi živimo. Tu je smrad, imamo štakore, ima svega. Tu treba stati na kraj. Dođe komunalni redar jedno jutro pogleda I nema ga. Problem su drugi ljudi što dođu sa strane", kaže Josip Komar.
I dok je Čistoća pojačala ekipe na terenu, zbog velikog broja gostiju u gradu - ni to nije dovoljno.
"Mi ćemo dogodine imat više timova, a za to moramo naći sredstva najvjerojatnije kroz dizanje turističke pristojbe da imamo više timova koji mogu čistiti grad", kazao je gradonačelnik Splita Ivica Puljak.
Na 85 lokacija postavit će se polupodzemni kontejneri, a onda se akcija usmjerava prema građanima.
"Napravit ćemo jednu sveobuhvatnu edukaciju da nam građani pokušaju pomoći u tome. Ali kad iskoristimo motivaciju, morat ćemo pribjeći kaznama", kaže Puljak.
Građani ogorčeni na nered koji vlada u nekim kvartovima. s kaznama se slažu…
"Mislim da to stvarno nije u redu, da smo zatrpani s tim. Da ćemo se jednostavno ugušit u tom svemu, u tom otpadu, u tom kaosu. I treba se pooštriti kazne i kaznit dotične koje to rade", kaže Katica Marin.
S obzirom da neki ni ne znaju čemu služi kontejner, ne čudi da Split u razdvajanju otpada kaska za drugim velikim gradovima i nalazi se na samom začelju ljestvice. čini se da će trebati vremena i volje da se promijeni trenutno stanje, koje ne služi na čast nikome.